ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Mistrovství Čech mládeže 2011 kat. HD 12-16

  • Místo konání akce: Harrachov
  • Datum konání akce: 22.10.2011
  • Začátek akce: 22.10.2011
  • Konec akce: 29.10.2011

Tradiční turnaj mládeže pro hráče, kteří postoupili z KP a nebo byli na dalších postupových místech. Pro nepostupující hráče jsou součástí mistrovství doprovodné turnaje.
Náš oddíl tradičně jezdí ve vetší výpravě a pořádáme i program pro děti - návštěvy zajímavostí daného kraje a místa. Vše můžete vidět ve fotogalerii. 
 
Kdo nás reprezentuje:
H12 - Lukáš Dolanský
D12 - Anička Tůmová
H14 - Lukáš Novák a Jan Žilavý
D14 - Lada Doležalová
H16 - Richard Široký
D16 - Katka Žilavá
 
Kdo je dále v naší partě:
H12 - Filip Steinbauer (ŠACHklub Č. Budějovice
H12 - Jan Miesbauer (ŠACHklub Písek)
H16 - Jan Simon (ŠK Týn nad Vltavou)
 
Takže sledujte průběžně, jak se nám daří. Bydlíme v pěkných a levných apartmánech na okraji Harrachova. Pro děti zase připravíme nějaké výlety a doplňkový program. Rozbory partií bude samozřejmostí a menší trénink.
 
Harrachov 2011:
Do Harrachova část výpravy přijela už v pátek, zbytek v sobotu dopoledne (někdo až večer). Vítalo nás pěkné slunečné počasí, které vydrželo až do pondělí. Letos jsme si zvolili apartmány buď v apartmánových domech, či rodinný dům se zahradou. Obě varianty pravděpodobně nám vyhovovaly. Tradičně jsme pro děti uspořádali různé akce, novinkou byla návštěva bowlingu před posledním kolem. Asi k závěrečným výsledkům to některým moc nepřispělo. Výlet do Poniklé, kde se vyrábí vánoční ozdoby a děti si je samy mohou i vyrobit měl opět velký úspěch. Přidala se k nám i paní Havelková s Jonášem. Kdo nevyužil lanovky do neděle, pak měl smůlu. To bylo ještě počasí příjemné. Pak počasí bylo nevlídné a já jsme i na dva dny ulehl a léčil se.
 
Krátké hodnocení:
Kategorie HD12:
Začnu jedinou naší dívkou v této kategorii Aničkou: hodnocení je rozporuplné. Na jednu stranu spokojenost. Chtěli jsme hrát co nejvíce partií s elisty a získat tak body na elo, která bude vycházet v lednu 2012. To se nám plně splnilo - 7 partií s elisty (průměr 1340) a zisk 2 bodů je rozhodně dobré a zřejmě to elo může vyjít. Celkem ale byl cíl zisk min. 3 bodů, a to se nepodařilo. Startovní číslo 70, konečné 80 z 84 hráčů a hrála na výkon 1126?? Anička ztratila někde v horách bojovnost. V 1. partii (elista cca 1380) stála dlouho vyrovnaně, když to mohla být remíza udělala v 34 tahu hrubou chybu a vlezla si do matu. V 2. kole (elistka cca 1380 Vilma) soupeřku přehrála, vedla o 2 pěšce a pohodová pozice, stačilo využívat nabízených směn. Nakonec jen remíza. 3. kolo a opět než remíza, ale v horší pozici. Pak Anička několik partií "zabalila" hodně rychle bez boje. I v posledním kole vedla o figuru a nabídla remízu. Pokud nenajde zpět svoji bojovnost bude mít velký problém.
Lukáš Dolanský odehrál si svůj momentální výkon. Nasazený jako 19, skončil na 21. místě hrál na výkon 1360. Po této stránce dobré. Zajímavý rozdíl je v porovnání s Aničkou. Lukáš hrál na předních šachovnicích a měl pouze 3 elisty. Získal z toho 2 body, takže elo nemusí jít dolů. Se zbývajícími hráči 3.vt. uhrál 3,5 bodu. V turnaji se pomalu rozjížděl. Prohra v 1. kole nemusela rozhodně přijít. Pak šňůra 3 výher ho posunula do bojů o přímý postup což nevyšlo. Opět měl své plusy - dokáže si partie vysedět a dokáže hrát dlouhé partie, mínus - jsem zaregistroval v poslední partii, kde myslím neudělal rošádu. Lukáš patří do kategorie H10, a tak jeho účast v kategorii H12 ukázala, že je výkonnostně vysoko. 
Filip Steinbauer - nasazený jako 12 hráč, skončil 33. Hrál na výkon 1396. Hrál 5x s elisty (všichni o cca 200 bodů slabší)  a získal 3 body. Ukazuje to na jeho nadhodnocené elo, což je nutné vnímat. Nebudu hodnotit jeho hru, ale kontumační prohra v 1.kole nebyla jeho chybou, ale je to hrubá chyba, že se to stalo.
Honza Miesbauer - v současné době největší talent našeho kraje. 4. místo je pro řadu lidí bomba!!! Přestože má trenéra (ing. Streďáka), se kterým trénuje zejména po internetu, jeho největší předností je, že má sám zájem a sám si studuje šachové věci. Tím dává jasnou odpověď, že nezáleží kdo trénuje, ale jaký je vlastní zájem. Náš oddíl si ho vyhlédnul už před půl rokem a dohodli jsme se na spolupráci s ním i s trenérem. Dostal šanci hrát za naše družstva, protože ŠACHklub Písek zatím mu tuto možnost v mládežnickém šachu nemůže nabídnout. Ne nadarmo si ho všimli na mistrovství i jiní a obdržel další nabídku z jiného kraje. Honza má přehled o partii a začíná dobře rozumět pozicím na šachovnici. Je jediným, kdo se z našeho kraje probojoval do finále M-ČR v kat. H12!!! Hrál na výkon 1629 což je o 100 bodů více než je jeho elo. Hráči s 3.vt. na něho vůbec neměli, a s pěti elisty (v průměru o 50 bodů vyšší) co hrál získal 3 body! V lednu mu půjde elo nahoru a stane se jasnou jedničkou v kraji min. hráčů do 12 let.
 
Kategorie  HD14
Lada Doležalová nasazená jako 16, skončila na 34.místě. Má vysoké FIDE elo a nízké národní, takže bychom měli brát nějaký střed. Tomu pak odpovídá umístění a je výborné! Co bylo letos u Lady nového byl zejména závěr turnaje. V minulosti jsme se u ní setkávali na významných turnajích s minimem bodů v posledních 3 kolech. Letos 2 body a to ještě mohla hrát na víc. Hrála 8 partií s elisty (průměr 1505) a získala 3,5 bodu při výkonu 1477 znamená, že národní elo půjde nahoru a pomalu se Lada blíží k reálné objektivní její síle. Veze medaili a to si hodně přála. Rozhodně letos působila velice uvolněně a s dobrým přístupem. Dokonce tréninkově běhala, protože jejím dalším sportem se stala atletika. I to určitě přispělo. Ladě patří velký dík za reprezentaci oddílu, města i kraje.
Honza Žilavý zahrál velice dobře!!! Dokonce si v 8. kole zahrál na 1. on line šachovnici proti nasazené jedničce turnaje! Prohrál poslední 2 kola. Los mu nepřál co zřejmě byl důvod, proč se nedostal do první osmičky a utekl mu postup na M-ČR. V posledním kole měl za úkol hrát na výhru za každou cenu (po 8. kole byl na 9. místě). Startovní číslo měl 12, skončil na 19. místě a hrál na výkon 1664 (průměr soupeřů 1621 všichni elisti). Honza rozhodně odvedl výborný výkon a stal se i kandidátem na místo reprezentanta na olympiádu mládeže v lednu 2012 v Ostravě. Z Jihočechů byl nejlepší.
Lukáš Novák nasazený jako 13., skončil na 32.místě, hrál na výkon 1497. Náš remízový král. 7x remizoval, 1x prohrál a 1x vyhrál. Právě u remíz je nutné hledat lepší závěrečné umístění. Vedl i o pěšce, ale nedokázal ho prosadit. Řada pozic se zablokovala. Partie bude nutné blíže rozebrat, aby se z nich poučil. Kategorie H14 je těžká,a tak výkon Lukáše rovněž hodnotím vysoce. Opět po letech si zahrál prestižní duel s Vaškem Steinhauserem.
 
Kategorie HD16:
Katka Žilavá rozhodně potěšila. Skončila na 4.místě v dívkách, a tak určitě by měla v dubnu jet do Koutů na M-ČR D16. Její hra se stále zlepšuje, snaží se bojovat a klukům nic nedat zadarmo. Nasazená jako 54. a skončila na 51. místě. Hrála na výkon 1448! Sehrála 7 partií s elisty (průměr 1607 což je o cca 300 bodů vždy vyšší než je její elo) a uhrála 1,5 bodu!! Takže i ona může očekávat, že ji v lednu elo stoupne. Důležité ale je, že stoupá její úroveň hry. Jasně dokazuje, že je platným členem družstva "B" v 1.lize.
Richard Široký měl dobrý vstup do turnaje. V 2.kole narazil na těžkého soupeře a byl trochu bez šancí. Celkový jeho výkon v turnaji však nejvíce ovlivnila prohra v 3. kole. Ještě vyhrál v 6. kole, ale jeho přístup byl vidět v posledním kole, kdy během půl hodiny dal partii za remis. Richard má nadhodnocené elo, a tak když hrál na výkon 1428, tam se zřejmě bude jeho elo někde pohybovat. 3 body je málo, ale Richard si přijel zahrát. Neměl žádné ambice.
Jan Simon byl členem naší výpravy. Byl nasazený jako 26. skončil na 36. místě. Hrál na výkon 1548. Pravidelně střídal výhry, remízy a prohry. V posledním kole prohrál s Kamilou, které šlo o přední umístění v dívkách, tak rozhodně u ní byla vyšší motivace na výhru. Řadu pozic co prohrál nemusel, byly to i remízové pozice. Rozhodně Jenda může být spokojen. Zahrál si i s těžkými soupeři s elem přes 1800.