ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Mistrovství ČR 2011 kat. HD 10-16

  • Místo konání akce: Kouty nad Desnou
  • Datum konání akce: 12.03.2011
  • Začátek akce: 12.03.2011
  • Konec akce: 19.03.2011

Vážení šachoví přátelé,

dovolte mi, abych Vás co nejsrdečněji pozval na Mistrovství České republiky mládeže , FIDE OPEN a NÁRODNÍ OPEN 2011.

Propozice turnajů a formulář přihlášky Vám zasílám v příloze. Další informace naleznete na webu pořadatele : www.chess-svetla.cz.

Všechny turnaje se uskuteční od 12. do 19. března 2011 v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně. Pro účastníky turnajů a jejich doprovody jsme připravili bohatý šachový i nešachový doprovodný program. Připravili jsme simultánky s IM a dalšími osobnostmi šachu, 5 tematických přednášek, bleskový turnaj, řešitelskou soutěž, soutěž v hádání tahů, společenský večer s naší oblíbenou skupinou Český Slavoj, výlet do Ruční papírny Velké Losiny, prohlídku Zámku Velké Losiny a další zajímavé akce. Účastníci též mohou využít sjezdovek v okolí a vleků k lyžování. Pro účastníky Šachového festivalu bude v hlavní budově k dispozici zdarma WIFI připojení.

Hotel Dlouhé Stráně se nachází v obci Kouty nad Desnou v nadmořské výšce 600m v oblasti Hrubého Jeseníku, v jednom z ekologicky nejčistších míst České republiky. Krajina je zde hornatá a lesnatá. Hotel je situován v klidném prostředí a poskytuje výhodné podmínky pro aktivní odpočinek a rekreaci hostů. Hotel je obklopen krásnou přírodou s čistým horským vzduchem. Oblast je  ideální pro zimní sporty. Veškeré informace najdete na našich webových stránkách. Informace budou průběžně aktualizovány. Těšíme se na Vaši účast.

Ing. Zdeněk Fiala Šachový klub Světlá nad Sázavou
 
Vyhodnocení účasti:
V sobotu 19. března 2011 bylo ve 13:30 v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně slavnostně zakončeno 19. mistrovství ČR mládeže do 16 let 2011, Mistrovství ČR juniorů a dorostenců 2011, FIDE OPEN 2011 a NÁRODNÍ OPEN 2011. Mistrovství se odehrávala 11. - 19. 3. 2011 v hotelu Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou, kde v devíti mistrovských a dvou otevřených turnajích hrálo 337 šachistů. Hrálo se na 9 kol.

Pořadatelem „Mistrovství ČR“ byl, z pověření Šachového svazu České republiky, Šachový klub Světlá nad Sázavou, ředitelem turnaje Ing. Zdeněk Fiala a hlavním rozhodčím IA Mgr. Jaroslav Benák. Hlavním sponzorem mistrovství byla firma ENERGOTIS, s.r.o. a Hotel Dlouhé Stráně, jejichž majitelem je Ing. Miroslav Kopřiva, CSc., kterého řada šachistů zná z mezinárodního šachového turnaje O Losinského kapra.

Podívejme se tedy, jak jednotlivé kategorie dopadly, kdo si odváží titul přeborníka ČR a kdo nás bude reprezentovat na MS, ME a MEU.

Novými mistry se stali v H20 Jan Krejčí (TJ Tatran Litovel), v H18 Lukáš Vlasák (ŠK Sokol Klatovy), v H16 Tadeáš Kriebel (Beskydská šachová škola), v H14 Jiří Rýdl (TJ Spartak Vlašim), v H12 Benedikt Hofírek (ŠK Lokomotiva Brno), v H10 Thai Dai Van Nguyen (Beskydská šachová škola), v D16 Jana Maříková (ŠK Veselí nad Lužnicí), v D14 Michaela Hatašová (Caissa Úholičky), v D12 Nela Pýchová (TJ Spartak Vlašim) a v D10 Magdaléna Kořenová (TJ Bohemians Praha). FIDE OPEN vyhrál FM Pavel Paganik z TJ Slovan Jirkov a v Národní OPENu zvítězil Jan Šáfr ze Sokola Buštěhrad.

Z našeho oddílu se mistrovských kategorií účastnily jen dívky – Lada Doležalová (D12) a Anna Tůmová (D10). Doprovodného turnaje se zúčastnil Vojtěch Jandl a Richard Široký. Na poslední chvilku pro nemoc odřekl účast Lukáš Novák. K naší výpravě se připojili hráči mistrovství H10 Jan Miesbauer (ŠACHklub Písek), Filip Steinbauer (ŠACHklub Č. Budějovice) a Lukáš Dolanský (ŠK Kaplice).

Z našeho kraje tam v mistrovských kategoriích hrála Jana Maříková (D16 – ŠK Veselí n/L.) Tereza Strnadová (D10) a Jonáš Havelka (H10 – oba QCC CB). Do doprovodného turnaje vstoupili ještě Martin Novák, Kryštof Nuc, Pavel Štěch, Vokurka a Lukáš Zeman (všichni z QCC).

Nejlepšího výsledku v mistrovských kategoriích dosáhla Jana Maříková, která se stala mistryní ČR D16, a tak se může účastnit mistrovství světa, které bude v Brazílii. Výrazného úspěchu náš kraj zaznamenal v kategorii H10. Tři hráči skončili v první desítce!!!

Nejlépe dopad Lukáš Dolanský (nasazený jako 16.) skončil na výborném 5.!!! místě, které mu zajistilo přímý postup na mistrovství ČR 2012! Lukáš uhrál 5,5 bodu, hrál na výkon 1426 a sehrál 7 partií s elisty z toho získal 4,5 bodu. Blahopřejeme.  

Výrazného úspěchu dosáhl i Jan Miesbauer (nasazený jako 24.) skončil na 7. místě!!! Získal 5 bodů, hrál na výkon 1468 a hrál se šesti elisty, kde získal 2 body. Dokonce poslední dvě kola hrál na on line šachovnicích s nejvýše nasazenými hráči. Škoda, že v poslední partii nerespektoval moji radu. Soupeř mu 2x nabízel remízu a on ji odmítl. Pak prohrál a tím mu utekl přímý postup na mistrovství pro rok 2012 v kategorii H12.

Svůj standardní výkon odvedl i Filip Steinbauer, který se do finále podíval díky divoké kartě. Skončil na 16. místě (byl nasazený jako 21.hráč) se 4 body, čímž dal jasně najevo, že divokou kartu získal oprávněně. Sehrál 5 partií s elisty a získal z toho 2,5 bodu. I on (jako předcházející hráči) se může už těšit na květen, kdy vyjde nová listina ela.

Dobrého výsledku dosáhl i Jonáš Havelka, který s 5 body skončil na 10. místě!!!    

Jak již bylo napsáno výše, kategorii D16 vyhrála Jana Maříková se ziskem 6,5 bodu. Jana byla nasazená jako 2. hráčka, takže patřila k favoritkám. Přestože se nevyhla prohře v jedné partii, vítězství v turnaji si zopakovala.

V kategorii D12 Lada Doležalová (nasazená jako 2. hráčka) skončila na 11 místě se 4 body. Sehrála 5 partií s elistkami a z toho získala 2 body. Měla výborný vstup do turnaje – první 2 partie vyhrála. Bohužel opět zopakovala tradiční závěry turnajů. Letos z posledních 3 partií získala než 1 bod a to měla slabší soupeřky bez ela. (Loni z posledních 3 partií nezískala žádný bod a v roce 2009 jen 0,5 bodu) To je k zamyšlení.         

V kategorii D10 jsme měli Aničku Tůmovou. Byla nasazená jako 29. hráčka a skončila na 26. místě. Uhrála sice 3 body, ale v cca 4 partiích stála na výhru či výrazně lépe. Špatný plán ji vždy zhatil partii. Byl to ale její první turnaj tohoto typu a už se těší na další do Klatov. Byla jedinou hráčkou, která svým soupeřkám dávala dáreček. Jinak jak říká „opět jsem porazila Terezku z QCC, ale skončila jsem za ní“. Tak snad jindy už jí to vyjde.       

V doprovodném turnaji – Národní open – sehrál výborně Richard Široký, který se přihlásil na poslední chvilku. Získal „než“ 5 bodů (v dalších 2 partiích měl remízu, ale vždy zahrál nepřesný tah v koncovce). Byl nasazený jako 53. hráč a skončil na 26.místě!!! Hrál na výkon 1683!!!!!! takže poletí elem nahoru. Hrál všech 9 partií s elisty. Velké blahopřání.

Vojta Jandl (byl nasazený jako 20. hráč se svým novým FIDE elem a zároveň novým národním 1626) skončil na 29. místě se ziskem 5 bodů. 8x hrál s elisty z toho 6x o min. 200 elo bodů nižšími. Hrál na výkon 1469.

Hráči z naší výpravy, či kdo o to požádal i z jiných oddílů (mimo Vojty), chodili ke mně na rozbory partií a dělali jsme pravidelnou přípravu na další kola a soupeře. Jak to chodí, někdo tomu věnoval více někdo méně, a tak i pak to bylo vidět na konečném výsledku. Příprava se nekonala pouze u zápasů Filip – Honza a Honza – Lukáš v kat. H10. Nechal jsme to na nich, aby se sami na kamaráda z naší výpravy připravili.

Součástí výpravy byli i rodiče a malé děti Sebíček a Maruška. S rodiči byla parádní spolupráce, navštívili jsme s dětmi Papírny v Losinách – výroba ručního papíru, muzeum v Šumperku, udělali jsme výlet na Červenohorské sedlo, někdo se jel podívat do elektrárny Dlouhé stráně, využívalo se místního bazénu a večer jsme i poseděli s kamarády z jiných měst a krajů. Rovněž byla parádní hudební  skupina Český Slavoj. Určitě i velkým zážitkem bylo setkání a popovídání si s ing. Kořenem, který uvádí televizní pořad „Zázraky přírody“ na ČT1. Holky Lada a Anička toho využily a požádaly jej o podpis, který jim samozřejmě rád dal. S jeho manželkou náš oddíl spolupracuje v rámci programu „Figurková školička“, která běží na třech mateřských školkách v Táboře. Takže už se můžeme těšit na další turnaje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: http://www.sachklub.cz/fotogalerie/kouty_2011.html