ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Mistrovství ČR 2012 kat. HD10-16

  • Místo konání akce: Kouty nad Desnou
  • Datum konání akce: 10.03.2012
  • Začátek akce: 10.03.2012 od 14,00 hod.
  • Konec akce: 17.03.2012 do 13,00 hod.

Vážení šachoví přátelé,

sledujte Mistrovství České republiky mládeže v kategoriích HD10, HD12, HD14 a HD16, dále FIDE OPEN a NÁRODNÍ OPEN 2012.

Propozice turnajů a formulář přihlášky v příloze. Další informace naleznete na webu pořadatele : www.chess-svetla.cz.

Z našeho oddílu a další naši kamarádi se zúčastní turnajů: Lukáš Dolanský (H10), Jan Miesbauer (H12) Marie Tůmová (D10) Anna Tůmová (D12) Kateřina Žilavá (D16) Richard Široký a Jan Žilavý (Národní open)  

Všechny turnaje se uskuteční od 10. do 17. března 2012 v Koutech nad Desnou v Hotelu Dlouhé Stráně. Pro účastníky turnajů a jejich doprovody jsou připraveny bohaté šachové i nešachové doprovodné programy. 

Hotel Dlouhé Stráně se nachází v obci Kouty nad Desnou v nadmořské výšce 600m v oblasti Hrubého Jeseníku, v jednom z ekologicky nejčistších míst České republiky. Krajina je zde hornatá a lesnatá. Hotel je situován v klidném prostředí a poskytuje výhodné podmínky pro aktivní odpočinek a rekreaci hostů. Hotel je obklopen krásnou přírodou s čistým horským vzduchem. Oblast je  ideální pro zimní sporty. 
 

Kouty nad Desnou březen 2012- hodnocení

Jako v předchozích letech, tak i letos se konalo mistrovství ČR mládeže v zasněžených Koutech nad Desnou v Jeseníkách. Podstatná část výpravy přijela do Koutů už v pátek. Já,  Anička a Maruška Tůmovy s maminkou a Richard Široký jsme cestou navštívili ZOO Olomouc na Svatém kopečku. Zde jsme strávili přes 3 hodiny. Všem ZOO doporučujeme – viz. fotogalerie. Lukáš Dolanský s maminkou, Jan a Katka Žilavý dorazili těsně po půlnoci. Ráno pak dorazil Honzík Miesbauer s tatínkem, kteří byli rovněž součástí naší výpravy.

V Koutech jsme volný čas vyplnili posezením s přáteli, tentokráte hlavně na náš pokoj docházela Majda Kořenová, která od pěkného turnaje v Říčanech pořádaný Figurkou, kamarádí s Aničkou. Dokonce nám hrála na housle. Denně na ně trénuje hodinu a moc se to líbilo. Dále děti absolvovaly bowling, Katka měla výlety do papírny a elektrárny Dlouhé stráně, zajelo se na Červenohorské sedlo. Jinak jsme absolvovali několik zajímavých přednášek. Rovněž bylo prima posezení a poslech hudební skupiny Český Slavoj. Tento večer byl ve společnosti rodičů dětí z OAZY a ing. Kořena. Řekl nám zážitky z natáčení a z funkce starosty Říčan. Já jsem měl program rozšířen o komisi mládeže ŠSČR a jednání o šachové školce. Rovněž byl velký přínos povídání s Vladimírem Talou, kde jsme si vyměnili zkušenosti z fungování oddílů BŠS FM a našeho oddílu.

Pojďme na hodnocení hráčů:

Lukáš Dolanský – opět zaznamenal nejlepší výsledek z hráčů výpravy. Získal 6 bodů z 9 partií. Bohužel celý jeho turnajový výsledek ovlivnila hned 1. partie. Soupeře jasně přehrával, v 19. tahu už vedl o čistou figuru. Bohužel trestuhodně přehlédl jednotahovou hrozbu matu v 26. tahu. 2. partii vyhrál, v 17. tahu získal prvního čistého pěšce. Zbytečně se v partii zaplétal do složitějších pozic. Postupně však vytěžil další 2 pěšce a na závěr figuru. V 3.kole se hrálo „derby“, soupeřem byl Tomáš Sýkora z QCC. Lukáš rozehrál své zahájení, ale až v 26. tahu získal pěšce, v 28. dalšího. Do té doby stál Tomáš lépe. Postupně se partie soupeři rozpadla. Lukáš vyhrál koncovku jezdce proti střelci. Ve 4. kole stál Lukáš před další prohrou. Hrál se královský gambit dobře zostra. V 18. tahu Lukáš ztratil figuru a stál jasně na prohru. Soupeř ji však v 29. tahu nepochopitelně odevzdal, když přehlédl lehký obrat. Soupeř totiž špatně řešil postup Lukášova pěšce na pole proměny. Ještě že tak. 5. kolo a jeden z favoritů turnaje. Partie se do 33. tahu hrála vyrovnaně, Lukáš nejprve získal dočasně pěšce navíc, a pak ho vrátil. Od tohoto tahu začal ale hrát pasivněji což se mu vymstilo. Soupeř získává v koncovce V+J+S(nestejnopolní) pěšce více. Od 43. tahu se hraje už bez věží a pozice je remízová. V 68. tahu Lukáš svoji prohru urychluje odevzdáním střelce. 6. kolo a vcelku jasná výhra v 13. tahu získává Lukáš pěšce, v 17. tahu druhého a to ještě soupeř mění figurky. Partie v 27. tahu přechází do věžovky, kde Lukáš stojí lépe. Zatímco Lukáš v ní soupeři pobral 4 pěšce, soupeř pouze jednoho a bylo po partii. V 7. kole hrál Lukáš do 21. tahu velmi dobře. Pak přehlédl jednoduché vidličky a od 25. tahu hraje koncovku J +6P proti V +5P. Soupeř však v 32 tahu přehlíží také vidličky a je po partii. Uf, Lukáš si mohl opět oddychnout. V předposledním kole Lukáš hraje poprvé na „onlajnech“ a smetl pozdějšího stříbrného. Už v 15. tahu získává figuru a v 25. soupeř obětuje druhou, ale nic mu to nepřináší. Závěr Lukáš završil chycením dámy a konec. V posledním kole se hrálo na 1. šachovnici. Karty jsou rozdané jasně: když vyhraje je mistrem, když bude remizovat (a soupeři by to bohatě stačilo k 1. místu) skončí na 4. místě (jo ta 1. partie) a když prohraje skončí na 6. místě. Protože 2. a 3. varianta nic neřeší a historie se neptá po nějakých místech pod „bednou“ Lukáš má za úkol to risknout. Poslechl a toho je zapotřebí si cenit. To, že to nevyšlo, se už nedá nic dělat. Hrál s černýma a úvod mu pěkně vyšel. Měl tlak, získal pěšce, ale za to soupeře připustil ke hře. Pak dvě drobné chyby partii otočily, když zapomněl dostat do obrany další vlastní figurky. Byl z toho hodně špatný, ale takový je sport. Přesto postup na ME je výborný výsledek. V této kategorii je nutné uvažovat tak, že řada hráčů 3.vt. jsou kandidáti na ela a rozdíl mezi elisty a neelisty je minimální.

 
Holky – Maruška Tůmová – byla na svém prvním velkém turnaji a poprvé hrála s takovým časem – dlouhým. Bohužel za celý turnaj jí hodiny nepřekročily čas 1:10, který ji ještě zbyl. Stále jsme ji museli upozorňovat na to, že musí sledovat co soupeřka hraje a nenechávat stát napadené vlastní figurky. Z 8 partií získala 2 body za 1 výhru a 2 remízy. To se jí podařilo až v 2. polovině turnaje. První 3 partie to byla trochu katastrofa za katastrofou. 1. partie ztráta figury v 10. tahu a další v 12.tahu. 2. partii hrála až do 35. tahu dobře. S klidem mohla jít za výhrou. Bohužel tradiční hami hami a ztratila věž. V 3. partii měla v 21. tahu možnost hrát na rychlý mat. Zvolila však nepřesné pokračování. Tato partie byla velice zajímavá a na dívčí šach divoká. V 34. tahu mohla opět zaútočit na výhru. Bohužel zahrála špatný tah a od té doby soupeřka byla „na koni“. Partie měla 64 tahů, co je asi její nejdelší partie. V závěru měla ještě jednu šancičku na remis, kterou nevyužila. Byla ta tvrdá lekce za rychlost a nesoustředěnost. Museli jsme jí výrazněji domluvit. Bod s paní „Odstoupilovou“ ji opět trochu povzbudil. V 5. kole hrála opět rychle a zbytečně se její král pustil do středu a tam „zařval“. V 6. kole to byl boj o „1. místo“ a Maruška ho prohrála. Porazila nejmladší dívku. Zde je pěkně vidět z databáze její přístup. Napsáno po 11. tahu (kdy Maruška získala dámu) zápis nečitelný. Přestože je času dost zapsat si v klidu tahy, spěch to nedovoluje. Partii já mám celou, ale musela se vyluštit. 7. kolo a Maruška získává v 10. tahu figuru. Věříme že to opět vyjde. Do 26. tahu hraje velmi dobře. Pak se vrací ke své hře na počátku turnaje. Může brát čistého pěšce? Nebere! Může získat další figuru? Nechce!. Naopak na sebe otvírá dráhy a stojí na pokraji prohry. Nechává stát figuru a štěstí je, že soupeřky neznají braní mimochodem. Pak zase si Maruška může vzít zdarma věž. Nebere!. Když po těchto kosmických šachách stojí na výhru a jde si pro dámu řekne si „ Já mu ty pěšce nenechám a jdu si pro ně“. A vlezla si do matu!?!? Šok. V předposledním kole rychlá remíza v 16. tahu. Partie se ani pořádně nerozehrála. V posledním kole v 10. tahu a pak v 24. tahu získává pěšce. Stojí jasně lépe, přesto opět remis, když si neporadila s otravnými střelci, kteří honily její věž. Tak za rok, to bude JISTĚ lepší.
 
Anna Tůmová – patří jako Lukáš k hráčů, kteří si partie vysedí. Získala z 8 partií 3 body 1x výhra a 4x remis. V 1. kole narazila na neznalost zahájení. Ztráta pěšce už v 7. tahu. V 15. tahu jí soupeřka předvedla další pěkný obrat a byl 2 pěšec fuč. Anička pak vše srovnala, ale v 36. tahu ztrácí figuru. Koncovku pak hrála trochu naivně bez větší aktivity. V 2. partii naráží na Elišku Mrvovou a věří si. Bohužel v 14. tahu opět ztrácí pěšce. V 19. tahu si nechává udělat trojpěšce za dorovnání materiálu. Pozičně je ale horší. V 25. tahu přešla pozice do hodně složité jezdcové koncovky. Partie měla zajímavý průběh, ale po chybách ji nakonec prohrává. Byla to škoda. Protože byl lichý počet dívek vyšla v 3. kole na ní paní „Odstoupilová“. Odpoledne hraje s Aničkou Zlámanou, se kterou v Ostravě prohrála. Trochu si nevěří, ale chce porážku oplatit. Po zápletkách a různých výměnách vychází v 20. tahu do koncovky V+S + 6P proti V+J+5P s pěšcem více. V 30. tuhu má už 2 pěšce více, ale nepřesností jednoho odevzdává. Pak si přestala věřit a partii dala raději za remis v lepší pozici. Soupeřka měla elo a to byl její cíl. V 5. kole soupeřku rychle přehrává, nejprve zisk pěšce, pak i figury a partii si dovedla v 26. tahu do vítězného konce. V 6. kole se jí partie nevydařila. Přestože zahájení znala, udělala tam chybu a dostala vidličky. Zkušená Amina Koucha partii dovedla do vítězství. V partii pak moc ztrácela. Mohla to zabalit i dříve. V 7. kole opět nepřesnou hrou v zahájení ztrácí pěšce. Je to škoda, že si na to nedávala pozor. Její soupeřka Eliška Řeřábková je zkušená. Anička nakonec pěšce dorovnala a partie se dala dost rychle za remis. Soupeřce se v turnaji nedařilo a tak asi neměla náladu bojovat. Eliška má elo, takže další plus pro snad "květnové elo" pro Aničku. V předposledním kole se partie vyvíjela vcelku klidně, běžné výměny, když soupeřka mohla udeřit neprovedla to. Naopak Anička mohla hrát věžovou koncovku na výhru, ale nestalo se tak. Takže nakonec remíza. V posledním kole si Anička vyzkoušela netradiční zahájení. Měla pěkný tlak, ale bála se to hrát na výhru. Právě tato charakteristika provázela Aničku celým turnajem. Pokud se přestane bát prohry, určitě výsledky budou lepší a bodové výsledky vyšší.
 
Kateřina Žilavá – v 1. kole nastoupila proti silné hráčce, ale Katka přehlédla či podcenila vazbu v 8. tahu a první ztráta pěšce. Došlo k destrukci pozice, která vyústila k chycení figurky a bylo po partii. 2. partie byla ovlivněna neznalostí zahájení, a tak opět v 9. tahu ztráta pěšce. Katka musela být pak zděšena z útoku střelců proti oběma věžím. Vyústilo to ve ztrátu jedné věže a opět bylo po partii. V 3. kole měla volno a ve 4. kole narazila na Evu Němcovou. Katka zvládla dobře zahájení. Přestože se Katce podařilo získat figuru, nemohla nic dělat proti opakování tahů a tak partie končí remízou. V 5. kole opět remíza. Hrála ji vcelku dobře, aktivně, remíza ale asi z důvodu vyššího ela soupeřky. V 6. kole ztrácí opět už v 6. tahu pěšce po nepochopitelné chybě – nerespektování vazby. Toto jsou chyby, které ji sráží a nejhorší je, že se dějí hned v úvodu. Katka musí jednoznačně věnovat partiím pozornost hned od úvodu. Dlouho jsem myslel, že nakonec partii zremizuje, ale pak nepřesné tahy a další ztráty pěšců. Škoda této partie. 7. kolo a hned na úvod šok! Nepochopitelný tah ve 4. tahu a ztráta figury. Katka pak ale hodně aktivní hrou dostala soupeřku pod tlak a získala kompenzaci v podobě několika pěšců a partie skončila remízou. V té době asi už to mohla zkoušet hrát na výhru. 8. kolo a asi její nejlepší výkon. Partii hrála aktivně, postupně získala pěšce, a pak ve věžové koncovce druhého. Soupeřka partii zachránila patem. Katka mohla hrát koncovku jinak a na výhru, ale to je o zkušenostech. Jestli se předposlední partie povedla, tak ta poslední rozhodně ne! Soupeřka jí v 14. tahu jednotahově napadla kvalitu a Kačka jí nechala stát. Hrubá chyba, která ovlivnila další průběh. Celkově jsem čekal trochu lepší výsledek, ale za takovéto chyby se musí trestat i v podobě umístění v turnaji. Katka se musí přestat bát soupeřek a některých tahů, ale zejména se více soustředit na tahy soupeřů a jejich možností.
 
Kluky Richarda Širokého a Jana Žilavého v „Národním openu“ není zapotřebí podrobně rozebírat. Oba uspěli, 13. místo Honzy Žilavého a 6 bodů hovoří jasně. A to ještě v jedné prohrané partii stál výborně, ale útok uspěchal. Kluci budou ale vzpomínat na jejich vzájemnou partii. Dal jsem jim pokyn, aby si domluvili zahájení, které si chtějí vyzkoušet a bojovali urputně. Co ale provedli, o tom se teď vypráví. Nejprve si nastudovali zpaměti jednu partii velmistrů z knihy Richarda Biolka, která končí věčným šachem. Učili se jí i v noci a stále si jí slovně přehrávali. Po skončení partie šli na rozbor. Chtěli si otestovat naše přední hráče, jak to budou komentovat. Měli ale smůlu v tom, že nikdo jiný nebyl volný než … přeci Richard Biolek. Když začali partii přehrávat, tak je chválí, po chvilce upozorňuje, že podobnou partii hráli jedni velmistři, pak zjišťuje, že jí hrají úplně přesně, že jsou z jednoho oddílu, a tak je „vyhazuje“. Potěšení mu dělá, že někdo studuje jeho knihu. To ale nekončí. Další srandu si dělají pak z mojí maličkosti, když chtějí partii ještě rozebírat partii u mě. Když partii přehrávají, dívám se a jedou stále dále, když partie dochází do věčného šachu a já se snažím hledat jiné řešení, vše najednou praskne, když začnou říkat, že nejlepší tak je – a citují ho - , že je to s vykřičníkem a že to říká velmistr. Pak se přiznávají co provedli a jak si chtěli udělat z nás všech srandu. I to patří k turnajům. Každý z nás zažil jaké perličky si připravují hráči z jednoho oddílu, když na cizím turnaji hrají spolu.

Všem patří dík za dobrou reprezentaci a dívkám i za odvahu. Věřím, že budou na mistrovství dlouho vzpomínat.