ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

2. kvalifikační turnaj KP roč. 2009/2010

  • Místo konání akce: Bechyně - kulturní dům
  • Datum konání akce: 22.11.2009
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 16,00 hod.

Komentář:

Turnaj v Domě kultury v Bechyni uspořádali kluci ze ŠS Bechyně za naší pomoci. Protože už nejezdí pro nás "bechyňka" ideálně, přijeli jsme tam už v 8,00 hod. Tak jsme pomohli stavět materiál. Bechyně je město keramiky, tak i ceny do soutěží byly tradičně keramické. Začátek turnaj měl malé zdržení, ale to vůbec nevadilo, protože to bylo z důvodu velké účasti dětí. 80 hráčů to byla nejvyšší účast za posledních 5 let. Zatím nebyl překonán letitý rekord 86 dětí, ale když vidíme jak se zvedl počet dětí v H10 a vezmeme k tomu, že z našeho oddílu nejelo cca 10 dalších dětí, tento rekord je na spadnutí. Rovněž se zvedla účast u oddílu QCC Č. Budějovice, což je potěšující a zvedne to i konkurenci.  

Kategorie H10:

Vyhrál Jonáš Havelka - 6 bodů, za pomoci Filipa Steinbauera - 5 bodů. Filip suveréně vedl a po 5. kole měl plný počet bodů. Závěr se mu nějak vymkl a nečekaně prohrál, což ho odsunulo na 2. místo. Na 3. místě skončil Honza Košťál rovněž s 5-ti body. V posledním kole bojoval s Jonášem o 1. místo. Velice dobře si vedl další hráč ŠACHklubu Č. Budějovice - František Podlaha, který  právě v posledním kole zastavil svého klubového kolegu Filipa a tím ho připravil o vítězství. Je vidět, že mezi dětma se nevede žádné domlouvání výsledků, ani do toho nikdo z trenérů nezasahuje což je dobře. Lukášek Dolanský nevstoupil do turnaje nejlépe, ale pak famózně vše vyhrával a získal rovněž 5 bodů.

Ze ŠACHklubu Tábor hráčů se do první desítky dostal pouze Martin Šustr. Kdyby Martin nehrál šíleně zbrkle, pohyboval by se na předních místech. Pokud si to neuvědomí, nebude z něho dobrý hráč, přesto že na to má. Stejný problém se týká i ostatních našich hráčů, i když Vítek Růta a Honza Balcárek získali 3 body. Petr Dvořáček zklamal právě pro jeho nepochopitelně zbrkou hru, kterou v kroužku vůbec neuplatňuje, čímž přehlížel klasické věci. Přišlo mi, že je z turnaje hodně i nervózní. Jirka Přibyl si vyzkoušel svůj první turnaj.   

Škoda, že na turnaj nepřijeli další naši hráči - Míra Svačina, Martin Jinda, Jarda Novotný, Anička Tůmová, Adámek Bielak, Jakub Volf, Roman Lukáš, silný hráč Pavel Berka, Zdenda Matějíček, Jarda Komín či Matěj Novotný. Určitě to ovlivnila i chřipka, protože na jedné z táborských škol jsou právě vyhlášené prázdniny. Tak snad příště pojedou. 

Kategorie H10 bude jistě celou sezónu zajímavá a boj o 10 postupových míst bude napínavý. Vypadá to, že tam bude různé spektrum oddílů a boj o 4 postupová místa na M-Čech bude zajímavý. 

Kategorie H12:

Této kategorii vládli naši hráči ŠACHklubu. Vítěz Dan Vlach a i Honza Rybín na 3. místě neprohráli žádnou partii! Turnaj dlouho vedl Martin Novák ze ŠACHklubu Č. Budějovice, ale právě prohra v předposledním kole s Danem ho odsunula na 2. místo.  S odstupem jednoho bodu na stupně vítězů skončil i Matěj Macek, který se opět přiblížil špičce. Musí si ale stále zvykat, že i on nesmí se nechat strhnout k rychlé hře. Velice dobře zahrála i Martina Podlahová ŠACHklub Č. Budějovice. Tato dívenka kloubí balet a šachy. Obojí jí jde dobře. Dominik Šustr zahrál dobře, ale chtělo to min. o jeden bod více. Měl na to. Věřím, že má na první desítku i probojovat se právě do finále. Totéž co u Dominika platí pro Honzu Váňu a Petra Švandu. Honza Mašek jel turnaj poznávat a dopadl přesně tak, jak jsme mu říkali. Pochopil, že se musí hrát pomalu a přemýšlet. To se mu už dařilo v posledních kolech a výsledky byly na světě. Takže příště bude další pokus.

Příště by mohl na turnaj nový talent Vojta Zabloudil či další hráči - Jan Kadlec, Martin Ryjáček, Tomáš Vaněk či Ondřej Lachout, Richard Kümmel, Míra Mareš atd. Samozřejmě i uzdravení Jirka Berka a Ben Troják.

V průběžném pořadí tuto kategorii zatím ovládají hráči Tábora a Budějovic.      

Kategorie H14:

Po nevydařeném turnaji v Harrachově (M-Čech) přešel Honza Žilavý do své kategorie (minule hrál H16 a vyhrál), protože si chce zajistit postup do finále, který mu může utéci z důvodu snížení ela. Suvereně turnaj vyhrál, když až v poslední partii nabídl remízu. Na 2. místo se dostal Míla Dušek, který si uhrál 3.vt. Za ním skončilo další trio hráčů ŠACHklubu - R. Široký, L. Humhal a M. Sovadina. Míša byl i unaven po sobotním turnaji v Rakousku. U Radky Kváčové byly tentokráte nějaké výpadky, ale uhrála 50% což se dá považovat za dobré. Má na to se dostat do finále. Jakub Humhal hraje to svoje. Karate je u něho na 1. místě, šachy má než jako doplněk.

Rovněž i zde nám nehráli hráči, kteří hráli v Rakousku - Lukáš Novák, Lada Doležalová a nepřijel silný hráč Franta Koutenský, který zřejmě marodí. 

V této kategorii bude záležet, zda se zapojí přes 30 hráčů v kvalifikaci a bude se hrát finále s 10-ti hráči nebo zůstane než osmi členné finále. Přesto zde budeme mít min. poloviční zastoupení a hodně silné.

Kategorie H16:

S plným počtem bodů vyhrál domácí hráč, dnes hráč ŠACHklubu Tábor  Vojta Jandl, přestože patří do kategorie H14. Vůbec první tři místa obsadili hráči dle nasazení do turnaje. 2. místo Ondra Hlaváček, 3. místo Jan Simon. V průběhu turnaje odstoupil Karel Simon pro nevolnost. Katka Žilavá i Honza Motalík uhráli pouze 3 body. Chtělo to min. o jeden bod více a možnost k tomu byla. Honza skončil dost dole. U něho je to zajímavé, protože vážné partie hraje zodpovědněji, než tyto rapidy.

Na turnaj nedorazili - rovněž učastníci turnaje v Rakousku P. Schachinger a M. Šourek, dále  Honza Rejthar (hokej), Honza Svoboda (jiná akce), Petr Knotek a Matěj Bednář.

Do finále, které bude zřejmě pouze osmičlenné, věříme, že budeme mít zastoupení třemi hráči.

Celkově se turnaj moc vydařil. Dík patří pořadatelům a rodičům našich dětí - jak z Tábora, tak z Budějovic, kteří děti přivezli. Na děti se nezlobte, že nedosáhly třeba na mety nejvyšší, ale snažte se nám pomoci v jejich soustředění na partie a zpomalit jejich hru.

Další turnaje se budou konat už tradičně v Č. Budějovicích, Táboře a Vimperku, kteří se přihlásili o pořadatelství. Kde bude přesně 3. turnaj se vyjasní během krátké doby. Domlouvají se Tábor a Č. Budějovice. Takže se se všema těšíme na další turnaj, ale až v příštím roce v lednu!