ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Finále krajského přeboru 2010 H10-16

  • Místo konání akce: Sezimovo Ústí II.
  • Datum konání akce: 30.04.2010
  • Začátek akce: 30.04.2010 v 9,00 hod.
  • Konec akce: 02.05.2010 v 16,00 hod.

Vrchol sezóny v soutěži jednotlivců. Po pěti kvalifikačních turnajích se vyčleňuje 10 nejlepších, kteří si to rozdají v praktickém šachu o přeborníka kraje a o postup na mistrovství Čech v kategoriích H10, H12, H14 a H16.
 
30. 4. 2010
Turnaj zahájen, výsledky po 3. kole H10 a H12, a výsledky po 2. kole H14 a H16.
Kategorie H10 a H12 jsou naplněny na počet 10 hráčů, kategorie H14 a H16 má počet 8 hráčů. U kategorie H16 odstoupil před turnajem i Karel Simon (mistrovství v kanoistice), prooto se nepoužil hráč na DK k doplnění na 10.
Hned 1 den se v kategorii H16 utkali favorité, Luboš Otradovec a Martin Šourek. Partie skončila remízou, a tak pokud nyní vše vyhrají, bude rozhodovat los.
V kategorii H14 mají plný počet jen Lukáš Novák a Honza Žilavý. Z této kategorie postupují pouze 2 hráči na M-Čech.
V kategorii H12 se nepodařil vstup do turnaje Danielu Vlachovi (2 prohry), po jedné prohře má Martin Novák, Kryštof Nuc a Benedikt Troják - porazili se navzájem. Jediný hráč má plný počet bodů a tím je Honza Rybín.
V kategorii H10 se mezi favority sehrál zatím jeden zápas a to Jonáš Havelka porazil Lukáška Dolanského. Takže zatím Jonáš a Filup Steinbauer mají plný počet bodů.    
 
1.5.2010
Po dvou dnech se nám rýsují kandidáti na přední umístění. V H10 nejblíže k tomu má Filip Steinbauer (ŠACHklub Č. Budějovice) má plný počet bodů (6 bodů). Spolufavorité ztráceli, Jonáš Havelka ztratil 1,5 bodu a Lukáš Dolanský 2,5 bodu. Náš Martin Šustr má 2,5 bodu ze 6 možných.
 
V H12 je to hodně napnuté, po vítězství šahají 3 resp. 4 hráči. Zatím vede Benedikt Troják s 5 body, za ním jsou Martin Novák, Kryštof Nuc a Honza Rybín se 4,5 body. Nejlehčí soupeře má do záveru Martin Novák.
 
H14 - zde už můžeme říci, že krajský přeborník bude hráč našeho oddílu což se čekalo. Rozhodne se mezi Vojtou Jandlem, Honzou Žilavým a Lukášem Novákem.
 
V H16 se zřejmě bude čekat na los, komu bude přát. Luboš Otradovec a Martin Šourek postupují stejně - všechny poráží a spolu remizovali.    
 
2. 5. 2010
ŠACHklub si splnil cíle. které si pro letošní sezónu v soutěži jednotlivců dal. Takto bychom mohly krátce hodnotit vystoupení našich hráčů v letošní sezóně a zejména ve finále KP mládeže. Úspěchy jsou milé, ale nedosahují se lehce.
H16: Martin Šourek si zopakoval loňské vítězství. Blahopřejeme a děkujeme!!! K tomu mu výrazně pomohl v poslední partii Honza Simon z Týna, který odremizoval Luboše Otradovce, který neviděl kombinaci na výhru. Už jsme hledali nějakou malou holčičku, která by provedla los. Ten by se konal, kdyby Luboš vyhrál.   V této kategorii jsme měli další čtyři zástupce. Na 5. místě skončil Matěj Bednář. Tomu ublížilo neuvolnění se ze školy, protože první dvě kola prohrál kontumačně a to ještě s hratelnými hráči. 7. místo získala, jediná dívka hrající finále, Katka Žilavá. Pro ni to bylo bráno jako tvrdý trénink s přípravou pro soutěže družstev, kde je povinná dívka. Partie budou dobré k řádnému rozboru její hry. 8. poslední místo uhrál Petr Schachinger. Tentokráte asi na více neměl. Odehrál standard. Příští rok budeme mít tuto kategorii hodně slabší, ale uvidíme.
 
H14: V osmičlenném finále jsme měli 5 hráčů, což jasně napovídalo o převaze. Zde jsme vítězství čekali, pouze se nevědělo, kdo si ho vybojuje. Kandidáti byli tří. Lukáš Novák, Vojta Jandl a Honza Žilavý. Takto dopadlo i pořadí. Lukáš sice prohrál s Vojtěchem, ale pak už vše vyhrával. Dnes si zejména hned ráno poradil s Honzou Žilavým. k výhře v turnaji mu zejména pomohl Vojtěch. Ten začal přemýšlet, jak mu stačí v poslední partii remíza k výhře v turnaji. Lepší je přemýšlet na to co budu hrát a jít partii vyhrát. Myšlenka na remízu je vrtkavá. I Honza začal přemýšlet zda mu remíza stačí k 3. místu. Jasný pokyn " nepočítejte nic a raději hrajte na krev" byla jasný. Vojta však nezvládl úvod partie a to rozhodlo. Na 5. místě skončil tentokráte méně výrazný (herně) "smíšek" Míša Sovadina. Předposlední 7. místo si vybojoval odevzdanou celkovou hrou Richard Široký. Tak snad příští sezónu se ve starší kategorii více prosadí.
 
H12: Zde jsme měli ve finále 5 hráčů z 10!!! Tato kategorie začíná být dobře vyrovnaná, hráči už začínají více vnímat o čem šachy jsou. Vítězem se stal náš hráč Benedikt Troják. Podařilo se mu získat titul přeborníka v další kategorii. Před dvěma lety získal titul v kategorii H10. Ben má sice výkonnostní nerovnost, ale pokud jde o důležité turnaje dokáže zapnout na maximum. V několika partiích byl ohrožen, ale pak hraje s maximálním rizikem útočný šach a soupeř to nevydrží. V poslední partii se utkal s Honzíkem Rybínem, který kdyby vyhrál, tak byl první on. Byl to vrchol turnaje. Škoda jeho hrubé chyby v 6. tahu. Skončil tak na nepopulárním (ale v této konkurenci výborném) 4. místě. Hraje klidné šachy, po vylepšení strategie a zvýšení odvahy do koncovek bude vždy patřit na přední místa ve finálové skupině. Trochu turnaj nevyšel jednomu z favoritů Danku Vlachovi, ale v klidu si pohlídal postupovou pozici a jak jsme se dozvěděl, necítil se dobře (zdravotně). Radost mu může dělat to, že mu vyšlo elo. Tak snad příště. On má výhodu, že je o ročník mladší. Velice mile překvapil výsledkem Dominik Šustr. Má ještě co zlepšovat, ale přesvědčil, že i když se do finále dostal jako náhradník, patřil tam. Naopak svým přístupem zklamal Matěj Macek, který se na turnaj připravoval a přál si vybojovat postup na úkor nějakého favorita. Nechal se však strhnout rychlou hrou a začal přehlížet figury i ve výborných pozicích. Přesto tuto kategorii hodnotíme velice úspěšně. Podtržením výsledků hráčů ŠACHklubu provedl Martin Novák hráč ŠACHklubu Č. Budějovice, kterého po dva roky trénuje Andrejka, svým 2. místem. Sice mu propadlo elo (má opět než 3.vt.), tak bude mít alespoň novou motivaci, kde sehrát nové partie s elisty.
 
H10: Zde jsme měli zastoupení pouze jedním hráčem a to Martinem Šustrem. U něho platí jednoduchá poučka. Je to velice dobrý hráč, ale dokud nezačne být klidnější u partie a vnímat hrozby soupeře, to znamená výrazně zklidnit hru!!! nebude dosahovat lepších výsledků. Určitě měl na víc než poslední 10. místo. Dobře zahráli hráči ŠACHklubu Č. Budějovice. Vítězství si odnesl suveréně Filip Steinbauer. Jeho současný velký zájem o šachy a individuelní trénink s Andrejkou přinesl ovoce. Další hráč František Podlaha skončil na 8. místě a to porazil i Jonáše Havelku. U Františka je ale v popředí i fotbal. Tak uvidíme, který sport to vyhraje. Další hráč, který chodí na trénink k Andrejce je Lukášek Dolanský. Hraje na svůj věk velice klidné šachy a je radost ho pozorovat. Turnaj mu nevyšel asi podle jeho představ, ale 3. místo bylo rovněž vynikající.
 
Celkově hodnotíme turnaj jako výkonnostně opět vydařený. Letošní sezóna je pro náš oddíl zatím nejlepší.