ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

KP v rapidšachu 2010 HD10 - 14

  • Místo konání akce: Písek
  • Datum konání akce: 05.06.2010
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 15,00 hod.

Tradiční soutěž o postup přímo na M-ČR. Z krajského turnaje postupuje pouze vítěz v kategorii hochů a dívek.
Letos se dá očekávat zajímavý souboj, nejsou žádní favoriti zejména v kategorii hochů.
 
6.6.2010
 

Známe krajské přeborníky v rapid šachu mládeže pro rok 2010. V kategorii H10 vyhrál Jonáš Havelka (QCC České Budějovice), kategorii D10 vyhrála Tereza Strnadová (QCC České Budějovice), kategorii H12 vyhrál Lukáš Novák (ŠACHklub Tábor), D12 vyhrála Lada Doležalová (ŠACHklub Tábor) a kategorii H14 vyhrál Jan Simon (ŠK Týn nad Vltavou). Kategorie D14 nebyla obsazena. Všichni jmenovaní + Ondřej Hlaváček a Jana Maříková mají právo nás reprezentovat na M-ČR v rapid šachu, které se bude hrát v Klatovech 9/2010.

Na turnaj jsme tentokráte naše děti „netlačili“ co do účasti, ale pouze jsme doporučili hrát to hráčům, kteří mají nějaké šance na postup a větší zájem o šachy. Přesto naším nejskromnějším cílem bylo přivést 2 – 4 postupová místa. Tato představa se začala trochu rozplývat neúčastí třeba Katky Žilavé  (jiná akce) v D14 či kluků z kat. H14. Zvýšit šance se mohly i v kategorii H10. Reálně jsme věřili ve výhry v kat. HD 12.   

Kategorie HD10 byla nejpočetnější v historii - 28 hráčů!!! Z favoritů chyběli než 3 hráči - L. Dolanský, M. Novák a J. Rolínek. Turnaj byl velice zajímavý a napínavý až do konce poslední partie. Z našich hráčů mohli hrát ještě sourozenci Šustrovi, ale byli minulý týden na Seči, tak to nechce je přetěžovat. Svoji výkonnost mohl předvést ještě i Jarda Novotný.  

Kategorie HD10: Ještě před posledním kolem vedl Filip Steinbauer, který do té doby porazil Jonáše Havelku a remizoval s Kryštofem Nucem, kteří patřili rovněž k favoritům turnaje. Poslední partii však prohrál s Matyášem Zemanem a propadl se až na 4. místo. Jonáš Havelka tohoto zaváhání využil a porazil v posledním kole Martina Gráfa, i když jejich partie se "přelévala" ( v závěru tam byla jasná remis), ale štěstí bylo na straně Jonáška. Kryštof Nuc zaváhal v partii s Jonášem a zejména v partii s Filipem, kde celou dobu stál na výhru, ale postupně nepřesnou hrou se dostal do remízové pozice. Když už se s ní spokojil, zahrál tah a nabídl remis. Filip bez koukání přijal. Ten tah, ale byl zrovna prohrávající. Matyáš Zeman výhrou v posledním kole nad dosud vedoucím Filipem se vyhoupl na 3. místo a uhrál si 3. vt.

Potěšením turnaje nebyla jen vysoká účast v této kategorii, ale zejména účast 5!!! dívek v nejmladší kategorii. Lucka Rolínková je dokonce ročník 2004 a přijela na svůj první turnaj. Rovněž se zde objevila opět Maruška Tůmová (2003), která chodí ještě také do školky. Snad náklonnost k šachu holkám vydrží.

K našim hráčům:

Danek Vlach skončil na 5. místě. On i já jsme čekali lepší umístění, vždyť byl nasazenou jedničkou. Přišlo však zaváhání v partii s Kryštofem Nucem, kde ze zahájení jako černý stál dobře a s pěšcem více. Bohužel do partie nedal ve střední hře aktivitu a postupně ztratil jak pěšce, tak celou partii. Trochu ho to zřejmě rozhodilo a ve výborném postavení následujícího kola přehlédl, že soupeř připravil mat. Takže nic moc.

Petr Švanda mě potěšil, uhrál 4 body, skonči na 12. místě a začíná zpomalovat hru a jde to ku prospěchu. Přesto zatím neporazil hráče 3.vt. a musí zlepšit stal hry.

Matěj Macek mě ale zklamal přístupem k turnaji. To co předvedl, nemusel ani jezdit na turnaj. Hrál bez zájmu a nepředváděl hru odpovídající hře hráče 3. vt.

Patrik Böhm naopak potěšil. Uhrál si 4. vt. A pokud chce dosahovat lepších výkonů, musí se více soustředit na hru. Protože šachy dělá krátce, tak má co dohánět.

Anička Tůmová měla dobrý vstup do turnaje, po 3. kole 2 body. Nemá problém si dobře rozehrát partii, ale potom jí chybí větší aktivita a zdravá agresivita v pozicích. Přesto je to naše naděje.   

Pavel Berka skončil z kluků poslední, uhrál 2 body proti hráčům začátečníkům. Hokej má a zřejmě bude mít i nadále přednost.

Maruška Tůmová je naší jiskřičkou. Pokud jí zůstane zájem o šachy bude to pro náš oddíl velkým přínosem. Byl to její 2. turnaj, minule 0,5 bodu, nyní 1,5 bodu. Pokud to takto půjde dál tak ….

Kategorie HD12 nebyla nikterak početná - 8 hráčů. Ze 7 elistů chyběli 3 - V. Stenhauser, B. Troják a M. Sovadina. Z hráčů 3. vt. nepřijeli M. Dušek, sourozenci Humhalovi a zejména co do zvýšení konkurence v kategorii D12 nepřijela J. Punčochářová a R. Kváčová.

Kategorie  HD 14 byla dokonce velice slabě co do počtu byla obsazena - pouze 3 hráči!?!?!. Dívka v kategorii D14 vůbec nebyla. Je realitou, že kategorie HD14 trpí dlouhodobě nedostatkem hráčů ročník 1997 - evidujeme než 3 hráče, rovněž evidujeme než 3 dívky (r. 1996) a celkově do této kategorie evidujeme 17 hráčů. Když se to rozebere, kdo mohl přijet a mít nějaké šance bojovat o postup bavíme se o 8 - 10 hráčích. Takže úloha Jana Simona (jako favorita kategorie) byla ulehčena, což potvrdil.

Kategorie HD14 byla sloučena s kategorií HD12.

Turnaj suvereně vyhrál Lukáš Novák. Lada Doležalová jako jediná dívka, a tím i postupující, se nemusela nikterak extra snažit a turnaj odehrála tréninkově (nic - moc). 

K dalším našim hráčům není zapotřebí moc dodávat. Složení kategorie bylo velice slušné, a tak rozhodovalo momentální soustředění na partie a soupeře. Zklamání vidím u Petra Knotka, čekal jsme lepší výsledek, zejména v boji o postup. Lichý počet hráčů nepomohl právě Janu Žilavému. Hráči kolem něho získali bod k dobru.

Před námi je ale nyní hlavní cíl sezóny, čím je vybojovat umístění do 13. místa na mistrovství ČR družstev ml. žáků, který proběhne ve dnech 11. – 13. června v Kyjově. Proto turnaj v Písku byl pro nás i tréninkem na mistrovství.