ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Mistrovství ČR 2015 kat. HD 10-16

  • Místo konání akce: Kouty nad Desnou
  • Datum konání akce: 07.03.2015
  • Začátek akce: 7.3.2015 od 14,00 hod
  • Konec akce: 14.3.2015 v 13,30 hod.

V Koutech nad Desnou se bude opět pořádat Mistrovství mládeže 2015 pro kategorie HD10-16.
Za náš oddíl se do finále probojoval Lukáš Dolanský a David Hák, z dívek nás bude reprezentovat jen Anička Tůmová. Naše výprava se rozšíří o Honzu Miesbauera, Anetu Stínkovou, Jakuba Stínku, Václava Kotála a Honzu Žilavého. Jč. výprava bude doplněna i o Martinu Šťastnou, Danielu Nagyovou a Ladislava Nagyho. 
Držte všem palce.

Hodnocení vystoupení našich hráčů na turnaji:

V prvé řadě bych chtěl poděkovat všem našim hráčům, za odvedené výkony a dobré umístění. Myslím, že nejen celá výprava včetně hráčů ze ŠACHklubu Písek či Hraničáře H. Stropnice a jejich doprovodu, držela dobrou partu, ale na místě i sezení se zástupci oddílu QCC bylo přínosné a bylo o čem si povídat, vyměňovat zkušenosti.

Co mě osobně mrzí je letošní velmi nízká účast zastoupených dívek z našeho oddílu a pokud bych měl mluvit i jako předseda KM JčŠS, účast dalších dívek z jiných oddílů by byla na místě. Nejen, že by se dívky jistě neztratily, ba řada z nich naopak, ale přinesly by bodové ohodnocení pro Jč. kraj, a tím by se podílely na vyšší dotaci do Jč kraje a poté do oddílů, kde věřím, že by dotace se dostaly až na konkrétní hráče. U našich dívek to mrzelo o to více, že oddíl jasně deklaroval, že všem uhradí (nemalé) startovné. Další pozitivum jejich účasti by bylo sehrání 9 partií na elo a s tím spojené kvalitní partie pro poučení.

Nyní k našim hráčům:
Lukáš Dolanský: nasazený jako 9., skončil na výborném 6. místě a ještě třešničkou na pomyslném dortu je přímý postup na M-ČR 2016!!! velké blahopřání. Ne všechny partie vyšly podle přání, např. kdyby neudělal chybný tah v partii s Janem Miesbauerem, kde už vedl o pěšce, mohl myslet na bodování v partii. Naopak pěkná partie a bod s Matějem Pulpánem Lukáše posunula tyk vysoko. Patří díl i jeho individuálnímu trenérovi Janu Havlíkovi za přípravu na turnaj.

David Hák: nasazený jako 4., skončil na 12. místě. Pro někoho to může být zklamáním, pro mě osobně ne. Naopak je zapotřebí vnímat některé věci. Ela řady dětí jsou i ze září 2014 (ela co vyšly v lednu se jim nemusely pohnout), takže od té doby mohla stoupnout u řady z nich výkonnost. Stačí se podívat na 1. kolo jak dopadlo, dále na konečné pořadí 1. a 3. nasazeného a tam je to také vidět. Další co je zapotřebí vnímat je, že David si vybojoval přímý postup na M-ČR 2016. Tudíž před ním byla řada hráčů o rok starších, a všichni víme, co u takových dětí znamená rok. Co určitě Davida ovlivnilo, je to co nezažil na M-Čech. Velké množství lidí. Citlivost Davida a stálé držení se maminky bylo jasně vidět. takže velké množství lidí jiný hluk atd. se na něm odrazilo. Za rok už věřím, že to bude zase o něčem jiném. Vybral si nováčkovskou daň. Přesto je nutné jeho vystoupení hodnotit pozitivně. Chyby v partiích a odhalení některých slabin se rozeberou. Dík patří i zde za společnou přípravu i Lojzu Bartošovi.

Anička Tůmová: Nasazená s č. 8, skončila na 7. místě. Už několikrát na M-ČR neuspěla. Cíl byl získat 5 bodů, splněno. Jijí vlastní cíl 5,5 - nesplnila. Přesto Anička se výrazně zlepšila, nebyla tak nervózní, více si věřila, ale ještě je co zlepšovat. Měla na turnaji famózní partie - vždyť např. její partii a Aničkou Vítovou při rozboru vysoce ocenil Pavel Šimáček "Holky předvedly jste mi nejlepší partii, kterou mi hráči dosud donesli k rozporu ze všech kategorií" - po 7. kole). Partie byla oboustranně útočná. Byly zbytečně smolné partie - s Karin Němcovou. Karin svým posledním tahem udělala hrubku a nabídla remis. Anička přijala. Sama Karin jí ukázala vyhrávající tah. V předposledním kole si Anička vybudovala takovou pozici, že se mohla soupeřky ptát, kdy se vzdá. Pak ale jak když vypnula a partii ztratila. Naopak v poslední partii to bylo naopak. Tu měla jasně prohrát, ale soupeřka asi také vypnula. Měla v pěšcové koncovce pěšce více s možností udělat si volného. Bohužel to neudělala a Anička nakonec si udělala dámu a vyhrála. Takže závěr nim moc. Přesto celkově spokojenost. Anička patří - či se blíží k favoritkám. Vždyť hrála s 5 hráčkami nasazenými před ní. Měla i výborná pomocná hodnocení. 

Věřím, že řada našich hráčů bude hrát KP a řada dívek příští mistrovství nevynechá. Priorita účasti by měla být jasná.