ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Mistrovství Čech mládeže 2010 kat. HD 12-16

  • Místo konání akce: Harrachov
  • Datum konání akce: 23.10.2010
  • Začátek akce: 22.10.2010
  • Konec akce: 30.10.2010

Tradiční soutěž pro zkušené hráče. Kategorie HD 12 - 16. Kluci si v kategoriích H12, H14 a H16 museli vybojovat postup řes krajské přebory, dívky mají možnost hrát bez nutnosti postupů - tj. hrají open. Je to týdenní turnaj v době podzimních prázdnin. Turnaj je i ideální pro rodinnou rekreaci. Tradičně uskutečníme i doprovodný program pro děti - návštěvy zajímavých míst. Turnaj přímo doporučuji všem s elem a 3. vt. kteří si nevybojovali postup. Elisti mají velkou šanci být zažazeni do hl. turnajů. Pro ostaní je doprovodný turnaj. Věřím, že jako každoročně bude velká naše výprava.
 
Hodnocení:

I letos vyjela naše výprava na mistrovství Čech mládeže do Harrachova ve velkém počtu. Celkem výpravu tvořilo 13 dětí a 9 dospělých. Ubytování se řešilo různě, největší část byla na hotelu Mitera včetně stravování od pořadatele, další v soukromí a vlastní vaření.

Rovněž byly připraveny různé akce pro děti – návštěva vodopádů, jeskyně, pivovaru, skláren, bobové dráhy, výlet lanovkou, výlet do Poniklé podívat se na výrobu vánočních ozdob atd.

Zážitky měl určitě každý. Každý den se neběží po černé sjezdovce, kluci Martin, Petr a Lukáš  dokonce vyráběli vánoční ozdoby (u holek to je normální) atd. Doprovod využíval večery k popovídání si.  

V kategorii HD 16 hráli Martin a Kateřina. V turnaji startovalo 60 hráčů. Martin se umístil na 40. místě (nasazen na 19. místě) uhrál pouze 4 body (3 výhry, 2 remízy a 4 prohry) a hrál na výkon 1581, což je o cca -250 bodů méně než jeho elo. V turnaji se mu dařilo do 7. kola, pak obě závěrečné partie prohrál. 8 partií hrál se slabšími elisty než je jeho elo, z tohoto pohledu výsledek tomu neodpovídá. Sám přiznává, že se mu turnaj nevydařil.

Katka se umístila na 51. místě (nasazená jako 56.).  Uhrála 3,5 bodů (3 – 1 – 5) a hrála na výkon 1391!!! V dívkách skončila na 8. místě, což je velice dobré, ale přiznejme, že pouze 4 dívky byly trochu soupeřkami klukům a uhráli 50 a více procent bodů. Katka měla dokonce 2 partie s dalšími elisty vyhrané, ale její nervozita ji připravila o body. Po prvních třech kolech se rozehrála a začala plnit některé rady a bylo to znát hned na hře. Velkou radost ji udělalo umístění před Michalem z ČB. Určitě pokud pojede na M-ČR dívek bude její hra a výsledek možná lepší.

V kategorii HD 14 hrál Vojta a Lukáš. Dívku jsme letos neměli. V turnaji hrálo 62 hráčů. Vojta se umístil na 34. místě (nasazen 36.) Uhrál 50% tj. 4,5 bodu což by šlo považovat za průměr. Hrál se 6-ti elisti s nižším elem než má on a na výkon 1516. Jako Martin hrál všech 9 kol s elisty. Elo mu půjde hodně dolů. Vypovídající je i 1. a 2. pomocné hodnocení, které je nízké. Rovněž se v partiích objevily nepochopitelné tahy, které vedly ke ztrátám.

Lukáš hrál podobně. Získal ještě o půl bodu méně a skončil na 40. místě (nasazen 34.) Proti Vojtovi má vyšší pomocné hodnocení (silnější soupeři), ale výkon rovněž nižší 1499. Rovněž i on půjde elem dolů. Lukáš se dostával do časových problémů, což je jeho „nemoc“. Kluci nic excelentního nepředvedli.

V kategorii HD 12 hráli – Lada, Dan, Lukáš, Honza, Filip a Ben. V turnaji hrálo 70 hráčů. Lada uhrála 5 bodů a stala se vícemistrní Čech v dívkách. To je jistě úspěch. K výsledku ji pomohli i kluci, zejména v posledním kole, když hráli a „zastavili“ bodově její soupeřky. Hrála na výkon 1407, průměr soupeřů s elem byl 1507 a získala 50% bodů. Musí ale počítat, že i jí klesne elo. Celkově skončila 23 (nasazená 4.)

Rovněž Dan a Lukáš uhráli 5 bodů. U obou to považuji za výborný výsledek. Danek byl „remízový král“ 6 remíz, 2 výhry a 1 prohra. Hrál na výkon 1260. Danek se musí ale odnaučit dávat brzké remízy a raději bojovat ve všech partiích co nejdéle a na výhru, i když to někdy nevyjde.   

Lukáš hrál k jeho věku (r.2002) výborně. Dokonce hrál na výkon 1316! V úvodu narazil na elisty, na které zatím neměl. Jeho předností je klid u partie a vytrvalost si ji vysedět. Je ochoten se připravovat na každé kolo a věnovat se podrobnému rozboru. Bude hrát na M-ČR kategorii H10 jako postupující z H8!

I Honza hrál výborně. Uhrál 4,5 bodu, neměl sice žádného elistu, ale jen 2 prohry. Hrál než na výkon 1200. Jeho partie měly často jedno společné – dosáhl dobré pozice a nabídl remízu z důvodu, že nevěděl co hrát. Musí si víc věřit a pozice hrát.

Filip uhrál 3,5 bodu a Ben uhrál pouze 3 body. Filip patří do mladší kategorie, takže výsledek lze brát vcelku dobře. U partií se musí více soustředit a mít před partií klid. U takového turnaje se musí věnovat více přípravě na soupeře. 

Pro Bena skončil turnaj 4. kolem. Prohrál vyhranou partii s Ladou, a tak ho to rozhodilo, že už nebyl schopen hrát dobře. V 5-ti partiích měl holky a získal než 1 bod!? Dost ho to poznamenalo. Jako jediný ale plní zápis času po každém tahu. Tam je pěkně vidět, co má zlepšit.

Kategorie národní open. Hrál zde Honza, Petr a Richard. Jasně dominoval Honza. Získal 5 bodů, skončil na 29. místě (nasazen 32.) Předváděl dobrou hru, ve dvou partiích stál výborně (i na výhru), ale v jedné dal zbytečně remízu a v druhé přehlédl chycení dámy. Jeho výkon považuji za nejlepší, ze všech hráčů naší výpravy.

Petr a Richard si přijeli zahrát a pobavit se. I to k šachu patří. Vhodně využili prázdniny. Partie měly pro ně přínos.

U některých hráčů se ale projevilo podcenění soupeřů a nízká příprava na soupeře. Proto výsledky nemohly být lepší. Každý si to musí vyhodnotit sám. Platí to zejména pro starší hráče. I to, že celá výprava nebydlela pohromadě má své nevýhody a odráží se to na výsledku.