ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Mistrovství ČR 2010 kat. HD 10-16

  • Místo konání akce: Kouty nad Desnou
  • Datum konání akce: 06.03.2010
  • Začátek akce: 06.03.2010
  • Konec akce: 13.03.2010

V březnu se uskuteční v Koutech nad Desnou další ročník mistrovství ČR mládeže kategorií HD10-16. Z našeho oddílu bude bojovat Lada Doležalová v D12, z oddílu budějovického Martin Novák v H10. Do doprovodného turnaje se hlásí Honza Žilavý a Filip Steinbauer.
 
Info z M-ČR
 

V týdnu od 6. do 13. března proběhlo v Koutech nad Desnou mistrovství ČR mládeže pro kategorie HD10-12. Naše výprava byla početná. H10 hrál Martin Novák, D12 Lada Doležalová, doprovodný open Honza Žilavý a Filip Steinbauer. Samozřejmě nechyběl rodičovský dozor – Mgr. Doležal či pan Novák, manželé Steinbauerovi, k naší výpravě se připojila trenérka Leona a přítel Vítek. Já jsem se celý týden věnoval přípravě dětí a rozborům partií. Tuto práci jsme dělal i pro děti z jiných oddílů – Kryštofa Nuce a ke konci i Aleše Krčila.

Doprovodný program:

Kouty nad Desnou je horská idylka. Děti a doprovod měly možnost lyžovat na perfektních sjezdovkách, hojné bylo využívání běžek, hrál se stolní tenis, jako tradičně jsme uskutečnili výlety – Papírny ve Velkých Losinách, kde se dělá ruční papír (největším odběratelem prezidentská kancelář), na přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně, vláčkem jsme zajeli do Šumperka, kde jsme mimo prohlídky města a nákupů shlédli muzeum, které se dětem moc líbilo a plně doporučujeme. Mezi programy lze počítat i tradiční udělování zmrzlinových pohárů pro děti za jejich výkon. Pro dospělé byl program i v podobě setkání a seznámení se jinými rodiči a doprovodem, návštěvy místních restaurací či večírku s kapelou Český Slavoj připravený pořadatelem. Blíže foto.

Turnajové výsledky:

Kategorie HD10 pro ročníky 2000 a mladší, HD12 roč. 1998-1999, HD14 roč. 1996-1997, HD16 roč. 1994-1995. Kategorie H – hoši se museli do tohoto turnaje probojovat a hrálo zde 24 nejlepších z Čech a Moravy. D – dívky se mohou přihlásit přímo – nehrají žádnou kvalifikaci.

H10 – zde hrál Martin Novák a z našeho kraje i Kryštof Nuc. Vstup do turnaje měli oba dobrý. Martin se pohyboval v první desítce, Kryštof byl remízový hráč.

Martin narazil v turnaji na šachové osobnosti tohoto věku – Frantu Mrkuse (vítěz turnaje) s ním dosáhl pozice, která byla minimálně remis, když mohl získat ve věžové koncovce pěšce. Neviděl, myslel si, že to bude remíza a tak vyčkával, až jej soupeř přehrál. Hrál i s Matějem Pulpánem ( nejvýše nasazený hráč). Martin uděla pouze 3,5 bodu, skončil na 19. místě a hrál pod výkonem svého ela.

Kryštof Nuc získal 3 body, ale v pěti partiích bodoval (4x remíza) hrál 2x s elisty a určitě si cení remízy s elistou Havelkou 1594. Skončil na 21. místě ale i on hrál pod své možnosti. Přehlížel některé jasné tahy soupeře.

D10 – náš kraj neměl žádné zastoupení, což je škoda. Proto se musíme snažit o zapojování dívek. Tak snad příště už pojede nějaká dívka z naší šachové školky.          

H12 – náš kraj reprezentoval Václav Steinhauser, kterému se turnaj nevydařil, i když to na začátku tak nevypadalo. Získal pouze 2 body. Ale úspěchem, je jak již bylo řečeno, byla samotná účast v této elitě.

D12 – zde hrála naše Lada Doležalová. Její výkon lze rozdělit na dvě části. Partie 1. – 6. kola paráda a úspěch, 7. – 9. kola špatný výkon a neúspěch. Lada nevydržela  s kvalitou až do konce, což byla škoda. V 6. a 7. kole hrála na 1. šachovnici, tj. na on line šachovnicích – partie se přenášely přímo na internet, a tak o ní ví třeba i v Číně či Brazílii. „Bomba“ byla, když černýma porazila v 6. kole dosud vedoucí  Simonu Suchomelovou. Tentokrát tradiční soupeřku Nelu Pýchovou v 5. kole přehrála, ale nabídla jí remízu v lepší pozici a Nela souhlasila. V 7. kole rozjetou Ladu zastavila vítězka Martina Fusková a závěrečné „rány“ jí daly hráčky nejlepšího oddílu v republice z BŠŠ Frýdek Místek. Bohužel všechny tyto partie byly sehrány neaktivně, jako když se soupeřek bojí. Pomohla jim svým výkonem. Je nutné podotknout, že Lada měla i zvýšenou teplotu a už se necítila tak dobře.  

H14 – zde náš kraj reprezentoval Ondřej Hlaváček. Byl nasazen jako poslední, ale získal 4 body a skončil na 19. místě. Hrál na výkon 1720, což by znamenalo, že se Ondřej vrácí do svých úspěšných dob. Tak věřme, že tomu tak bude.

D14 – opět jihočeský úspěch. Jana Maříková z Veselí n. L. patří mezi TOP hráčky. Potvrdila to svým vítězstvím v turnaji. Jana byla favoritkou turnaje - rozdíl cca 200 bodů před druhou nasazenou hovořilo jasně. Jak ale říkal pan Mařík „tato role Janě nesedí“. Ukázalo se to ve 4. kole, kdy Jana nečekaně prohrála. Na 1. místo se vrátila až po 6. kole. Šok pro ni přišel v 8. kole, kdy přehlédla věčný šach soupeřky, a tak než remizovala. Slzičky byly, ale štěstíčko stálo při ní. Hráčka, která se s ní dělila o 1. místo dokonce prohrála. Jana si to v 9. kole už pohlídala. Janě můžeme než blahopřát a dívky z našeho kraje (a nejen ony) by v ní měly vidět vzor.

H16 – zde náš kraj tentokráte po neměl zastoupení. Je to škoda, ale je to i realita úrovně hráčů v našem kraji. Zejména i z důvodu, že kvalita hráčů se celostátně snížila. Pamatuji doby, kdy zde hráli hráči, kteří téměř všichni měli elo přes 2000!!! Dnes je to než něco přes 1/3. Tak snad za rok se tam někdo objeví.

D16 – tuto kategorii hrála Anna Steinhauserová ze Strmilova. Skončila pod stupni vítězů. I jí nevyšlo poslední kolo, kde prohrála. Byla to škoda, protože se držela na „bedně“. Bodová šňůra od 3. – 8. kola proložená než dvěma remízy byla výborná.      

OPEN – doprovodný turnaj byl dobrým tréninkem pro Honzu Žilavého i Filipa Steinbauera. Filip si přijel do Koutů pro partie a body s elisty, aby mu v květnu vyšlo jeho první elo. Stal by se momentálně nejmladším hráčem našeho kraje s elem. 7 partií s elisty a zisk 2 bodů to jistě pojistily. Honza zase zkoušel útočné šachy, samé obětování figur – v 5 partiích. Zatím mu to moc nevycházelo, ale poučení bylo dobré. Získal nakonec 4,5 bodu.

Tak příští rok věřím, že s námi pojede více hráčů a rodiče to pojmou jako rodinnou dovolenou. Jeseníky jsou pěkné !!!