ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

1. kvalifikační turnaj H10-16

  • Místo konání akce: Blatná
  • Datum konání akce: 11.10.2008
  • Začátek akce: 11. října 2008 9,00 hod.
  • Konec akce: 11. října 2008 17,00 hod.

V sobotu se konal 1. kvalifikační turnaj krajského přeboru jednotlivců mládeže pro sezónu 2008/2009 v Blatné na Strakonicku. Pro neznalé - do finále KP, které se uskuteční příští rok v květnu, postoupí v z každé kategorie 8 nejlepších hráčů. Co konečného výsledku se bude z 5-ti kvalifikačních turnajů, započítávat čtyř nejlepších výsledky každého hráče. Do finále mají ale přímý postup 3 hráči v každé kategorii s nejvyšším elem v kraji dané kategorie.

Naše výprava čítala 17 (resp. 18) dětí zastoupených ve všech kategoriích. Je to poprvé, kdy naše děti dorostly i do věku nejstarší kategorie. Do Blatné jsme vyslali, pouze základ, ale příště na 2. turnaj určitě se naše výprava rozroste na větší počet, protože Bechyně je blízko. Cesta nebyla příjemná, mlha zapříčinila, že někteří hráči i od nás přijížděli později a i to mělo za následek zpoždění začátku turnaje. Hlavní zpoždění, ale bylo zapříčiněno celkovou velkou účastí, což nikdo nečekal, už z pozice polohy Blatné. Z toho ale můžeme mít všichni radost, že se zvyšuje konkurence a zapojení dětí.      

Kategorii H10 (pro roč. 2000 a mladší) vyhrál náš Danek Vlach. Turnaj mu moc nevyšel, ale závěrečná partie o 1. místo s Kryštofem Nucem byla rozhodující a tu zvládl. S Kryštofem z Č. Budějovic se stále sledovali, jak se jim daří a oba na to doplatili. Kryštof hrál i se zvýšenou teplotou, a i to ovlivnilo jeho ne příliš soustředěný výkon. Dost brzo prohrál s Jonášem Havelkou, který ukázal, jak přes prázdniny na sobě zapracoval. Danek však náskok vrátil, když si zkomplikoval partii s Liškou a nebyl daleko od prohry. Soupeř však výhru neviděl, a tak Dankovi se podařilo mu sebrat věž. Bohužel u této kategorie někdy ani věž v koncovce nic neznamená, a tak Danek nakonec sehrál konec tak špatně, že dostal mat pěšcem.  Velice příjemným překvapením turnaje byl nejmladší hráč Lukáš Dolanský (r.2002), který hrál pěkné šachy a vybojoval 3.místo. Vítek Růta si přijel turnaj vyzkoušet a příště určitě se projeví výrazněji.

Kategorii H12 jsme plně ovládli!!! První 3 místa, v pořadí Michael Sovadina, Jan Žilavý a Ben Troják, se rodily celkem pohodově. Do turnaje suveréně vstoupil Honza Žilavý a až do zápasu s Míšou vedl. Míša remizoval už v 2.kole s kamarádem z oddílu, ale potom samá výhra. V posledním kole si remízou první místo pohlídal před Honzou. To Beník po prohře v 2. kole však turnaj poté zvládl, a zejména výhra v posledním kole nad Vanýskem ho posunula na 3. místo. Velice dobře turnajem prošel Lukáš Humhal a 5. místo je jeho výrazný úspěch. Honza Rybín skončil na 8. místě. Los mu ale nepřál, hrál s třemi hráči z první čtyřky. Určitě příště ale hru vylepší a začne se také prosazovat. Když vemete, že v této kategorii jsme měli 7 hráčů, a z toho 5 jich skončilo mezi osmičkou, jasně to ovládáme.  

Kategorii H14 jsme měli 4 hráče z toho obě dívky. Zatímci Katka Žilavá do této kategorii patří, Lada Doležalová by měla hrát o kategorii níže. Dokonce chtěla hrát kategorii H16, ale aby byl sudý počet v obou kategoriích tak svolila s jejím přeřazením. A nevedla si vůbec špatně. Kategorii vyhrál favorit Ondřej Hlaváček, před Petrem Knotkem z našeho oddílu. Petr prošel turnajem vcelku dobře. Dokonce se mu podařilo remizovat s Ondřejem. Prohra v 6.kole rozhodla, že už o 1. místo bojovat nebude. Dobrý výsledek zaznamenal Ríša Široký. Skončil na "bramborové" medaili což i zde to považujeme za pěkný výkon. Hned za ním skončila Lada Doležalová. Takže 3 naši hráči v první pětce je rovněž paráda. Katka Žilavá skončila v polovině startovního pole - 10. místo. Byla to nejpočetnější kategorie.

Kategorie H16 by se dala definotat takto: 9 silných hráčů, zbytek začátečníci. Podle toho to tak vypadalo. Na prvních 4 šachovnicích hráli favorité na celkové vítězství a přední umístění. Ze 16-ti hráčů bylo šast elistů. O vítězi mez Martinem Šourkem a Lubošem Otradovcem rozhodla blesková partie na 5 minut bílý x 4 minuty černý. Oba měli stejný počet bodů, stejný buchholz a počet výher. Štěstí se přiklonilo k Martinu Šourkovi "od nás" dnes hráč Klatov pro extraligu. 3. místo si odváží Michal Staněk z Prachatic. Z našeho oddílu uspěli i Lukáš Novák (4.místo) a hokejista Honza Rejthar (5.-6.místo). Takže rovněž jsme spokojeni. Bohužel turnaj se výrazně nepovedl Tomášovi Rýcovi.

Do Bechyně na 2. turnaj odjedou zejména naši nový hráči na zkušenou. Budeme se snažit potvrdit svoje pozice, ale lze očekávat i větší počet účastníků.