ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

4. kvalifikační turnaj H10-16

  • Místo konání akce: Tábor - Hotel RELAX u Drsů
  • Datum konání akce: 28.02.2009
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 17,00 hod

V Táboře jsme přivítali jihočeské šachisty

V sobotu se konal v luxusním sále hotelu RELAX u Drsů v Táboře předposlední kvalifikační turnaj krajského přeboru jednotlivců mládeže v šachu. Hrálo se v kategoriích H10-H16 tj. pro ročníky dětí 1994 a mladší. Zároveň jsme to brali jako neoficiální přebor našeho oddílu.  Sál jsme si testovali pro jiné soutěže, a kdyby se zde měla objevit rekordní účast, nevíme jak by to dopadlo. Vždy je nutné myslet zejména na nejmladší kategorii, která „vozí“ svůj velký rodičovský fanklub. 

Turnaj byl zahájen kulturní vložkou – nejprve bylo promítnuté čtyř minutové šachové scifi video, a poté vystoupily dívky z aerobiku  SK Viktoria  Tábor s taneční choreografií na šachové téma – ŠACH MAT, pod vedením Lenky Čápové. Tento program jsme měli i na našem 1. šachovém společenském večírku.

Nejmladším účastníkem byla Linda Rambousková z Tábora, která ještě navštěvuje mateřskou školku MŠ Sokolovská a šachy se teprve učí v naší šachové školce při ŠACHklubu Tábor.

Celková účast 52 hráčů nepatří mezi nejvyšší, ale řada dětí je na různých lyžařských zájezdech či stále ještě nemocné. Z našich hráčů se nám omluvili pro lyžování či jiný sport silní hráči Michael Sovadina, Jakub Humhal, Honza Rejthar či Petr Knotek, pro nemoc Franta Koutenský, Pavel Motalík, Natálka Janková, Martin Šustr, Josef Horváth atd. Nevíme proč nepřišel třeba Vítek Růta, Mirek Svačina, Anička Tůmová, atd. Do Tábora se sjely děti z 12 oddílů. Slabá účast byla tentokráte zejména dětí z Českých Budějovic. Naopak náš oddíl měl dosavadní nejvyšší účast. Potěšující v letošním ročníku je ale zejména celkový počet  zapojených dětí do soutěže. Již v Táboře padl dlouholetý rekord. Do letošních kvalifikačních bojů se zapojilo už 140 dětí. Zejména dominantní je kategorie H10, kde již 42 dětí se zúčastnilo některého z turnajů. Z toho je 19 z našeho oddílu.

Kategorii H10 vyhrál tentokráte Kryštof Nuc (QCC Č. Budějovice), který si kontroloval pořadí po celou dobu, zejména když jeho věčný konkurent Dan Vlach (ŠACHklub Tábor – skončil na 3. místě) remizoval už v 3. kole. Tudíž jejich vzájemnou partii mohl hrát v klidu na remízu, na které se kluci i rychle dohodli. Překvapením turnaje se stal Martin Novák (ŠACHklub České Budějovice), který právě v poslední partii porazil Daniela Vlacha a odvezl si 2. místo a zároveň si uhrál 3. výkonnostní třídu. V této kategorii se špička začíná rozšiřovat. Dá se říci, že dnes na přední umístění může pomýšlet několik hráčů – Jonáš Havelka (DDM Č. Budějovice, F. Liška ( ŠK Veselí n. L.), L. Dolanský (SK Kaplice), F. Steinbauer (ŠACHklub Č. Budějovice) a nově J. Váňa  či M. Macek (oba ŠACHklub Tábor). Velice mě potěšil Jan Váňa a Daniel Šilháb. Zejména u Dana jsem tento výsledek nečekal, na šachy chodí teprve 1 měsíc!!!. Matěj Macek měl určitě navíc, Patrik Zámečník se plně nesoustředil a to byla velká škoda.     

Kategorie H12 měla být v režii tří hráčů Jana Rybína či Bena Trojáka (oba ŠACHklub Tábor) nebo Vojtěcha Jandla (ŠS Bechyně). Bohužel Ben zaváhal hned v 1. kole, ale podařilo se mu výhrou v 5. kole nad dosavadním vedoucím hráčem V. Jandlem dotáhnout se na čelo. Následovala však hned opět prohra s Honzou a stačilo to jen na 3. místo. Vojtěch ve 3. kole vyhrál na Honzou, a tak se už viděl jako vítěz. I když zaváhal s Benem, stále to vše hrálo pro něho. Do celkového pořadí ale promluvila nejlepší dívka Radka Kváčová (ŠACHklub Tábor), která v poslední partii s V. Jandlem získala figuru a partii hrála na výhru. Výhry se zalekla a vzala raději remízu což znamenalo celkové 4. místo. Kdyby vyhrála, byla by celkově na 2. místě a zároveň by si uhrála 3.vt.. Už před touto partií jsem ji říkal, že se nesmí soupeře bát. Věřím, že tento výsledek ji opět dodá větší sebedůvěru a stane se postrachem kluků. Vojtěch, který myslel na vítězství v turnaji by úplně vypadl z „bedny“.  Zaváhání Vojtěcha využil H. Rybín a celkově vyhrál. Jirka Berka má na to se pravidelněji dostávat na „bednu“, ale musí se více soustředit na partie zejména se silnými hráči. Turnaj absolutně nevyšel Lukáši Humhalovi. Matěj Zedník více zlobil a honil se s mladšími, než aby se věnoval šachům.

Kategorie H14 a H16 byla sloučena pro nižší počet hráčů v H16. Suvereně ale vyhrál Martin Šourek (Šachklub Klatovy / Tábor) s plným počtem bodů. Druhé místo si vybojoval Tomáš Rýc (ŠACHklub Tábor) před Karlem Simonem (ŠK Týn n. Vlt.). Karel by hodně spokojen, protože nejenže předstihl bratra Jana o půl bodu, ale stal se vítězem kategorie H14. Naši hráči odehráli to svoje, snad jen turnaj nevyšel Lukášovi Novákovi, Ondřej Matyš odehrál dobře turnaj, Katka Žilavá znova řešila některé partie zbytečně složitě. Turnajový propadák to byl pro Richarda Širokého. 

Poslední kvalifikační turnaj se koná po roční přestávce opět ve Vimperku. Přestože řada hráčů už má postup zajištěn, věříme, že si přijedou zahrát a zejména děti z okolí, zejména ze Strakonic, Blatné či Prachatic atd. 

Z našeho oddílu by měli na poslední turnaj určitě jet a bojovat o postupy – v H10: Matěj Macek, Vítek Růta, Dominik Šustr, v H12: Michael Sovadina, Jirka Berka, Lukáš Humhal, František Koutenský, v H14: Petr Knotek, Jan Motalík, v H16: Tomáš Rýc a Ondřej Matyš či Jan Rejthar. Ostatní dle zájmu. Takže si blokujte 29. března 2009 !!!    

                        

Finále krajského přeboru jednotlivců mládeže se uskuteční 1. - 3. května 2009 v Táboře.