ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

KP v rapidšachu 2009 HD 10-14

  • Místo konání akce: Týn nad Vltavou
  • Datum konání akce: 23.05.2009
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce:

Završili jsme úspěšnou sezónu  

 

V sobotu 23. května 2009 v Týně nad Vltavou skončila pro mládež šachová sezóna 2008/2009. Konal se zde krajský přebor mládeže v rapid šachu pro kategorie H a D 10, 12 a 14 let.  

 

Tentokráte se nám moc nepodařil odjezd. Na parkoviště před nádražím se sjelo málo aut, a řešili jsme, jak dostat hlavní hráče do Týna. Nakonec se to vyřešilo díky panu Knotkovi. Škoda jen, že s námi nejeli další hráči – Radka Kváčová, Honza Motalík, Honza Rejthar, Michael Sovadina a další.  

 

Naším cíle bylo získat min. dvě postupová umístění. Vzhledem k možnostem a síle našich hráčů či konkurenci v kraji to bylo minimum. Dal se očekávat i lepší výsledek.  

 

Zejména v kategorii HD 10 jsme měli hodně hráčů, kteří mohli sahat po metě nejvyšší. Metu nejvyšší jsme ale nezískali. Problém byly různé -  u Beníka Trojáka s rychlou hrou a tím zbytečné prohry, u Lady Doležalové zřejmě s podceňováním soupeřů, u Honzíka Rybína to byla smůla, když ve vyhrané pozici s pozdějším vítězem turnaje zatáhl králem do matu. U Martina a Dominika Šustrových, včetně Matěje Macka, se musí zapracovat na zpomalení hry a více se soustředit na tahy soupeřů.  

Hráči ze ŠACHklubu Č. Budějovice přijeli v početnější sestavě. Turnaj se vydařil Filipovi Steinbauerovi a Františkovi Podlahovi. Filip byl mezi hráči, kteří měli nejsilnější rozlosování a 6. místo je paráda. František zase skončil na velice slušném 8. místě v těžké konkurenci. Naopak turnaj nevyšel Martinovi Novákovi a Martině Podlahové.  Rovněž turnaj tentokráte nevyšel Kryštofovi Nucovi z QCC CB.  

 

Kategorie H10 měla velice kvalitní úroveň a chybělo minimum hráčů. Do Týna se sjela opravdu dnešní špička kraje. Turnaj obohatil svojí účastí zahraniční hráč, bydlící dnes v Praze, A. Anaškin. Po třetím kole si na něho začali dávali už hráči pozor a přehrávali ho. Přesto předváděl dobrou hru. Na turnaji se objevily nové šachové naděje Týna n. Vlt.          

   

Jonáš Havelka si vítězství zasloužil, a jak se říká „štěstíčko musí být“. Rozhodně jeho styl se stále zlepšuje. Vyhrál na pomocné hodnocení, ale jak už to v poslední době u této kategorie chodí, na případného vítěze se sází hodně těžko. Kategorie má řadu vyrovnaných hráčů.  

 

Kategorie HD12 měla favorita v našem Lukáši Novákovi, který pouze zklamal, že prohrál s jedinou dívkou. Takže vyhrál celkově na pomocné hodnocení před Vojtěchem Jandlem z Bechyně. Opět to byl souboj pouze hráčů Bechyně a Tábora. O třetí místo se rozdělili Viktor Škopan a Jan Žilavý. Turnaje se od nás nezúčastnili např. Michael Sovadina, Richard Široký, Radka Kváčová a další – kteří by mohli přemýšlet o případném postupu. Tato kategorie hrála nejrychleji, což svědčilo i o ne moc dobré hře řady hráčů.  

 

Kategorii HD 14 jsem moc nesledoval. Favoritkou soutěže byla jasně Jana Maříková s nejvyšším elem. Toto postavení také potvrdila, když ztratila pouze půlbod s Tomášem Rýcem. Hlavní své případné konkurenty Martina Šourka a Ondřeje Hlaváčka porazila. V boji o celkové druhé místo a krajského přeborníka v H14, Martin Šourek naopak v dobré (jak tvrdí on  - ve vyhrané) pozici přehlédl dobírání důležitého pěšce a tak prohrál. Skončil tak na celkovém 3. místě za Ondřejem Hlaváčkem.  

 

Krajskými přeborníky se tedy stali a postupují na M-ČR: H10 Jonáš Havelka (QCC Č. Budějovice), D10 Lada Doležalová (ŠACHklub Tábor), H12 Lukáš Novák (ŠACHklub Tábor), D12 Tereza Gondeková (ŠK Humanitas Nové Hrady), H14 Ondřej Hlaváček (QCC Č. Budějovice) a D14 Jana Maříková (ŠK Veselí n. L.) Všem blahopřejeme a věříme, že budou dobře reprezentovat náš kraj na mistrovství ČR, které se bude konat v září 2009.  

 

Celkově se turnaje zúčastnilo 39 hráčů, což je rekordní účast za posledních 6 let. Pořadateli ŠK Týn nad Vltavou jmenovitě Ladislavu Královi, Filipovi Valtrovi a Ing. Jaromíru Soldátovi patří poděkování.