ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Mládež Cup 2012 - 1.turnaj talentů

  • Místo konání akce: Táborsko - Hlavatce
  • Datum konání akce: 28.09.2012
  • Začátek akce: 28.09.2012
  • Konec akce: 30.09.2012

ŠACHklub Tábor bude pořádat v rámci dalšího "Tréninkového soustředění mládeže" 1. uzavřený turnaj pro talentované děti - hráče z listin talentů krajů a další elisty. Do turnaje budou přizváni i někteří hráči 3.vt. Turnaj je součástí soustředění talentů, kde budou i tématické přednášky. 
Přednášky se budou organizovat následovně: hráči budou rozdělení do dvou či více skupin dle výkonnosti. Ke každé skupině bude přiřazen lektor. V první fázi jsme oslovili lektory či trenéry z našeho kraje. Rovněž se ale nebudeme bránit lektorům z jiných krajů. Budeme je postupně oslovovat.   

K 11. červnu 2012 už projevilo zájem o naší akci 5 hráčů ze 4 oddílů. 

5.července 2012:
Tak už máme přihlášeno 8 hráčů. Rovněž nám vychází vstříc první trenéři a silní hráči na přednášky - Alois Bartoš a Aleš Růžička. Oba jsou členy a hráči Sokola Tábor. Lojza přijde s přednáškou na téma - pěšcové struktury či věžové koncovky, Aleš bude mít přednášku na koncovky - konkrétní výběr upřesní.

Co je potěšující, všem účastníkům se akce zlevní, protože bude dotována z dotace vyčleněné ŠSČR na TCM. Přesnou částku momentálně neznáme. 

Rovněž je v jednání, že akce proběhne ve spolupráci s jiným oddílem, který bude organizovat vlastní soustředění a projevil zájem o naší akci. 

Tak už máme prvních 10 hráčů přihlášených. Začalo se i rozdělovat do pokojů.
  
18. července 2012
V posledních dnech se nám stále přihlašují hráči do námi pořádaného turnaje Mládež Cup 2012 se zápočtem na elo. K dnešnímu dni už máme pouze 9 míst volných!!! Z Vysočiny se k nám přidal oddíl Jiskra Humpolec, se kterou spolupracujeme. Věříme, že účast neodmítnou i další oddíly, kterým jsme akci nabídli. 
Na akci jsme dostali první dotaci, která bude využita, a tím už nyní víme, že se sníží startovné hráčům. Všem elistům z našeho kraje turnaj a přednášky doporučujeme. 

1. 8. 2012
Dalším přihlášeným je Dominik Rolínek z ŠO Hraničář Stropnice. Do turnaje se samozřejmě mohou přihlásit i hráči z jiného kraje. Protože si získáváme důvěru, že se hráčům nic na základně nestane, je méně doprovodu. Budeme tak moci asi zvýšit počet hráčů v turnaji. Poměr elistů a neelistů však chceme zachovat. 
Z hráčů neelistů z našeho oddílu mohou přijít ještě přihlášky od Petr Schachingera, Jana Motalíka, kluků Humhalových, Jirky Berky, Petra Lachouta, Radky Kváčové, Martina Šustra, Petra Švandy či Jana Svobody.  
Z elistů se mohou zapojit a někteří to zvažují - Martin Šourek, Lukáš Novák, Matěj Bednář, Petr Knotek, Jan Rybín, Ben Troják a Dan Vlach. Samozřejmě, že očekáváme účast dalších jihočeských elistů. 
Takže to bude určitě dobrý turnaj a příprava na novou sezónu - 1.ligu mládeže, M-Čech a další.
Z turnaje předáme hráčům partie či přednášky. 

7. srpna 2012
Tak se nám přihlásili další silní mladí hráči - Martin Šourek (zatím nejsilnější hráč) a Lukáš Novák. V září vyjde  nové elo a sílu turnaje značně pozvedne. Stačí se podívat na výsledky hráčů při OPEN Klatovy, Náchod, Pardubice a Tábor. Vůbec bych se nedivil, kdyby některý z hráčů, již přihlášených, měl elo přes 2000!!!
Potěšující je i přislíbená účast lektora, šéfredaktora šachového časopisu Čs.šachu a IM Ivana Hausnera, který dnes i trénuje Jana Miesbauera, který je velkým talentem.

17. srpna 2012
Oficiálně máme poslední 3 místa. Jelikož řada hráčů- lépe řečeno rodičů nám důvěřují, že ohlídáme hráče, je přihlášen nižší počet doprovodu. To umožní zřejmě rozšíření startovní listiny max. o 6 hráčů z toho 4 místa pro elisty a 2 neelisty. Máme rozjednané další hráče.

6. září 2012
Z hráčů 3. vt. jeden ubyl, protože mu vyšlo elo. Ceny do turnaje pořizujeme od redakce Československý šach. Nová ela ČR trochu zamíchala pořadím na startovní listině, řada hráčů má vyšší ela, což pomáhá vyšší úrovni turnaje. Bude to jistě dobrá příprava na soutěže družstev, která nás od října čekají.

11. září 2012
Další elista našeho kraje se přihlásil. Je jím František Liška z ŠK Veselí nad Lužnicí. Již polovina mladých elistů kraje se přihlásila z 29 jich je 14. O turnaj projevili zájem i starší hráči, kteří by si chtěli prověřit svoji výkonnost proti mladým nadějím. Zatím je nezveme. Naším cílem je aby to byl turnaj přehlídkou krajských mladých hráčů a štafetu mohl převzít další oddíl, kde by se konal 2. turnaj stejného významu.             

28. září 2012 - začnou on line přenosy z našeho turnaje.

Turnaj byl dnes zahájen. Účast je výborná, škoda, že Honza Simon omarodil a nemohl přijet na turnaj. Hned v prvním kole se přesvědčujeme, že někteří hráči mají ela nadhodnocené a jiní podhodnocené. Hraje se tempem 2 x 1 hod. a pak 30 sek/tah, stále se zapisuje. Řada partií se stačí rozebírat. ŠACHklub Tábor věnoval do turnaje partiářové sešitky, kam si hráči partie zapisují. Zároveň se vytváří databáze pro další tréninkový proces.

1. kolo 
Neobešlo se bez překvapujících výsledků. Největší senzací byla výhra Aničky Tůmové (bílé) nad Honzou Žilavým, ale tato partie, zejména útok Aničky se hodně líbil našemu hostu turnaje panu Hausnerovi. Další překvapení  Lukáš Novák (černé) prohrál ve vyhrané pozici s Františkem Liškou na čas. Trochu zbytečně se zakoukal do pozice. Totéž se stalo Jirkovi Berkovi (černé) s Pavlem Procházkou. A určitě dalším překvapením je prohra Bena Trojáka (bílé) s Vojtou Křížem. 
Další výsledky:
D. Šustr - M. Šourek 0 : 1
J. Miesbauer - M. Zeman 1 : 0  
J. Ptáček - J. Sedlák 0 : 1
R. Široký - M. Sovadina  1 : 0
J. Klubal - L. Dolanský 0 : 1
L. Doležalová - D. Rolínek 1 : 0
M. Šustr - J. Havelka 0 : 1

Momentálně probíhá zajímavá přednáška p. Ivana Hausnera. Už trvá druhou hodinu a děti stále odpovídají na jeho otázky. 

Ubytování je zde fantastické, až luxusní. Hrací místnost je výborná a je zde klid.

2. kolo
Po večeři bylo zahájeno 2. kolo. Rychle vyhrává Martin Šourek nad Ladou Doležalovou. Kolo v celku bez větších překvapení. Anička znova boduje nad Jiřím Sedlákem, Jonáš Havelka remizuje s Pavlem Procházkou (Pavel nahradil nemocného Filipa). Jonáš stál výrazně lépe, ale promrhal výhodu, až se málem partie otočila. Jedna z nejdelších partií se odehrávala na 2. šachovnici Lukáš Dolanský nakonec prohrál s Janem Miesbauerem, nastavením figury v koncovce.  
Takže další výsledky:
Kříž - Široký 0 : 1
Žilavý - Liška 1 : 0
Berka - Troják 0 : 1
Novák - Klubal 1 : 0
Sovadina - Šustr D. 0 : 1
Zeman - Šustr M. 1 : 0
Rolínek - Ptáček 0 : 1
Je po 21 hodině, a tak děti mají volno po náročném dnu.

29. září 2012 - druhý den šachového turnaje
Po snídani, která proběhne od 8,00 do 8,30 bude následovat 3. kolo. Na první a druhé šachovnici hrají hráči bez ztráty kytičky - Martin Šourek s Richardem Širokým a Jan Miesbauer s Aničkou Tůmovou. Dále např. Ben si to rozdá s Jonášem, Lada s Matyášem atd. 

3.kolo
V tomto kole byla zajímavá partie Procházka - Sedlák, kdy Jiřík pěkně Pavla porazil. Jinak hned po ránu byly 2 rychlé remízy Lada - Matyáš a Šustr M. a Míša Sovadina.
Široký - Šourek  0 : 1
Miesbauer - Tůmová 1 : 0
Troják - Havelka 1 : 0
Šustr D. - Žilavý 0 : 1
Ptáček - Novák 0 : 1
Liška - Dolanský 0 : 1
Berka - Kříž 0 : 1
Klubal - Rolínek 0 : 1

Po krátké 15 minutové přednášce sse hned konalo 4. kolo.

4. kolo

Šourek - Miesbauer 1 : 0
Žilavý - Široký 1 : 0
Dolanský - Troják 1 : 0
Sedlák - Kříž 1 : 0
Tůmová - Novák 0 : 1
Zeman - Procházka 0 : 1
Havelka - Doležalová 1 : 0
Rolínek - Šustr D. 0 : 1
Liška - Ptáček 1 : 0
Sovadina - Berka 1 : 0
Klubal - Šustr M.

Proběhly rychlé prohry Lady, Richarda a Bena. Zajímavé byly partie Matyáše, který si prohrál pěšcovou koncovku sám, dlouho trvala partie Aničky a Lukáše. Málem nestihli oběd.

Nyní probíhá přednáška A. Bartoše.

Výsledky turnaje a nasazení můžete samozřejmě sledovat na 
http://chess-results.com/tnr81986.aspx?lan=5, proto není zapotřebí je zde opisovat.

5. kolo
Martin stál na prohru s Honzíkem Ž., ale nakonec partii otočil. Honza M. prohrál s Jirkou S., což byla nejzajímavější partie kola. Lukáš D. po ztrátě figury vzdal Lukáši N. Pavel přetlačil Richarda, když Ríša nereagoval v závěru přesně, Jonáš rychle vyhrál nad Dominikem, Ben získal zase rychle figuru s Františkem, ale pak mu dlouho trvalo, než ji uplatnil. Obě holky vyhrály, ale Anička otáčela partii, kde měla o figuru méně. Lada přehrála Míšu v klidu.Rychle vyhrál Matyáš nad Dominikem R. Na předposlední a poslední desce se "urodily" remízy. Těch remíz je opravdu málo, všichni hráči se snaží bojovat. V žádném případě jim nedělalo problém hrát 3 kola v jeden den. Chyby, které dělají nejsou z únavy u šachovnice, ale buď špatně zvoleného plánu, či taktickou chybou. U některých neznalostí zahájení a různých léček. 


30. září 2012
Závěrečný den soustředění. Dnes sehrají hráči poslední dvě zbývající kola. V čele turnaje je neporažený Martin Šourek (první nasazený). 
Včera večer jsme dětem promítali film "Jezdci z Jížního Bronxu", někteří sledovali zápas Slávie a Sparty, jiní relaxovali při telce.  

6. kolo
Několik partií se zase otáčelo. Nejdelší partii hrál Lukáš N. s Pavlem P. Lukáš přestože stál výborně a měl lepší čas vstoupil jako vždy od šílené časovky, kterou nezvládl. Anička si stoupla do matu, když vedla o figuru. Přesto partie byly bojovné. Martin v čele bez ztráty kytičky.

7. kolo
Právě se rozehrálo poslední kolo. Platí, že do 30 tahu se nesmí nabídnout remíza. Lada ale rychle vyhrává nad Richardem.