ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Táborská věž - 55. ročník

  • Místo konání akce: Tábor - Hotel Dvořák
  • Datum konání akce: 27.12.2012
  • Začátek akce: 27.12.2012 9,00 hod.
  • Konec akce: 16,00 hod.

Snad nejstarší turnaj v republice TÁBORSKÁ  VĚŽ se opět blíží. Již 55. ročník velkého turnaje, který vyrostl na mládežnických kategoriích. Největší raritou turnaje je i tradiční každoroční neměnný termín - 27. prosince. Vždy první den po svátcích vánočních. Letos poprvé se bude konat v Hotelu Dvořák. Tradiční dětské a mládežnické kategorie - žáci 1.-3.třídy, 4.-5.třídy, 6.-7.třídy, 8.-9.třídy a střední školy. Pro dospělé kategorie -dospělí. Tradiční putovní ceny- Pěšec, Kůň a Věž. Neváhejte a přijde hrát.

Komentář:
27. prosince proběhl velký (kdysi) hlavně mládežnický turnaj Táborská věž. Z našeho oddílu se turnaje zúčastnilo 24 hráčů. 
V kat. hráčů 1.-3.tříd, kde hrálo 14 hráčů, z toho 7 z našeho oddílu. Velmi dobře si vedl Michal Včelák. Jeho 4. místo je trochu překvapením, ale objektivně řečeno měl i velké štěstí. Uhrál si 4.vt. Na 5. místě skončil Petr Lachout, který jistě pomýšlel na vyšší příčky. Turnajem prošel dle očekávání, ale hlavně ho srazila partie s Davidem Hákem, kde vznikla jasná remízová pozice. Bohužel, jak už to někdy bývá, myslel si, že může vytěžit více a dopadlo to naopak. Trochu nepochopitelným manévrem ztratil věž a i partii. To ho ovlivnilo i pro další partii se silným Viktorem Přibylem. Dobře si vedla Anetka Růžičková, která získala 50% možných bodů. s turnajem může být spokojen i Lukáš Oláh a Vašek Měřínský. Sbírají zkušenosti a dosáhli na 2,5 bodu. Turnaj suverénně ovládl Jakub Voříšek 7 bodů ze 7 partií. 
V kat. 4.-5. tříd, bylo pouze 9 hráčů z toho 3 naši hráči. Vyhrála 1. nasazená Sofie Přibylová a na 2. místě skončila Anička Tůmová. Umístění ji mrzelo, protože porazila vítězku, ale pak i ztratila. Míra Kotsyba po neúspěchu v Písku si zpravil chuť a 3 body jsou možná krokem k dalším dobrým výsledkům. Musím se podívat do historických tabulek, ale mám za to, že kategorii nikdy nevyhrála dívka. 
V kat. hráčů 6.-7.tříd to byl souboj Jiskry Humpolec a ŠACHklubu Tábor. Jirka Sedlák (Humpolec) vyhrál, na 2. a 3. místě skončili naši zástupci Jan Rybín a Dan Vlach. 50% bodů získal z našich hráčů už než Ondra Lachout.  Hrálo zde jen 11 hráčů z toho 7 z našeho oddílu.
V kat. hráčů 8.-9.tříd muselo dojít ke sloučení s kategorií středních škol. Hrálo zde jen 8 hráčů. Vyhrál Jan Simon (Týn n. Vlt.) jako dorostenec, na 2. místě a vítěz kat. 8.-9.tříd se stal Lukáš Novák z našeho oddílu. 3. místo Jana Motalíka je jen oceněním jeho velkého zájmu o hru.
Co dodat na závěr?
Turnaj Táborská věž žije než ze setrvačnosti. Stále klesá účast. Markantní to není už než v kategorii dorostu, ale dá se říci, že už se to týká téměř všech dětských a mládežnických kategorií. Pro porovnání, ještě před 3 lety byla celková účast mládeže 88 hráčů letos jako loni než 42 hráčů. Pořadatelé by se nad tím měli zamyslet. Z mého pohledu je zajímá než kategorie dospělých. Ale i ta má klesající účast. 
Jen pro informaci trochu statistiky:
Nejvyšší celková účast: 219 hráčů - letos než 133
Nejvyšší účast dětí a dorostu: 189 (to ještě ani nebyla kategorie dospělých) jinak 151 - letos 42
Za posledních 10 let:
Nejvyšší celková účast: 219 
Nejvyšší účast dětí a dorostu: 110
Nejvyšší účast pouze dětí: 89 - letos 39
Nejvyšší účast pouze dorostenců: 25 - letos 3
Bohužel na stránkách pořadatele nenajdete třeba výsledky roku 2010. Letos za mnou přišla jedna holčička a ptala se mě, co to vyhrála za cenu? Po zkoumání jsme to odhadli na kryt předního skla auta proti námraze. Smutně než konstatovala, že oni auto nemají. Jo ceny pro děti to je asi oříšek!  
    
      

Přílohy dokumentu