ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Svatováclavský turnaj 2021 - více zde

Mezinárodní velikonoční turnaj 2015 - "O pohár Mistra Jana"

  • Místo konání akce: Tábor - Střelnice
  • Datum konání akce: 01.04.2015
  • Začátek akce: 01.04.2015 od 17,00 hod.
  • Konec akce: 04.04.2015 cca v 17,00 hod.

Info z turnaje na konci stránky

Přihlášky do turnaje TOP 16 jsou k 22. 3. 2015 zastaveny. Složení se nebude měnit. Pokud by se některý hráč nedostavil, bude nahrazen hráčem z turnaje Jordán na základě nejvyššího ela FIDE. 
Přihlášky do turnaje Jordán necháváme otevřené pro zájemce do 31. března 2015. 
Přihlášky na ochutnávku vína jsou rovněž zastaveny, protože společně s kavárnou a cukrárnou jsme zaplnili kapacitu. Místa na ochutnávce budeme moci nabídnout je po odhlášení přihlášených na začátku turnaje.

1. - 4. dubna 2015
Vážení šachový přátelé,

dovolte mi jménem ŠACHklubu Tábor Vás pozvat na 1. ročník mezinárodního šachového turnaje do Tábora.
 
Budeme pořádat velikonoční turnaj pod názvem 
"O pohár Mistra Jana".
Jan Hus
Turnaj je určen pro mládež i dospělé bez omezení věku.

Turnaj je rozdělen do dvou skupin:

1. turnaj pod názvem KOTNOV je určen pro TOP 16 nejlepších - s nejvyšším FIDE elem, ale max. 2200

2. turnaj pod názvem JORDÁN je určen pro všechny ostatní další hráče registrované i neregistrované.

Názvy turnajů jsou podle hlavních dominat města.

Ubytování - nabídka:
Zde Vás budeme informovat o nabídkách na ubytování, které můžete využít v rámci turnaje. Tentokráte jsme se rozhodli neurčovat Vám ubytování, protože každý má své nároky a požadavky.

Přehled možného ubytování v Táboře je na: 

Co můžeme doporučit:
1. Ubytovna Střední průmyslové školy - cena 230,- Kč/ noc / osoba
Ubytovna je v ulici Komenského 1670.
Kontakt: 381 500 050 paní Hrochová

2. Hostel ZŠ B. Bolzána - je nejblíže. 

 
Stravování:
I zde Vás nechceme omezovat. Samozřejmě, že u hrací místnosti je restaurace Střelnice s výhledem na Jordán. Majitel restaurace vypracoval nabídku stravování speciálně pro náš turnaj a za zajímavé ceny - viz. příloha.
Protože turnaj se koná v historické části města, je zde samozřejmě i řada dalších příjemných restaurací. Vždyť v Táboře je cca 80 restaurací různých cenových skupin a na zajímavých místech. Jistě objevíte tu zajímavou pro Vás.

Parkování:
Tábor patří k městům s nejvyšší cenou za parkování v ČR. Nejlevnější parkování bezplatné je u bazénu (zdarma). Vzdálené od hrací místnosti cca 10 minut.  Pod Střelnicí je parkovací dům kde je cena 40 Kč / den - ideální. Do hrací místnosti, lépe řečeno ke Střelnici se dostanete výtahem hned z parkovacího domu. Pokud budete parkovat jinde ve městě cena je cca 30 Kč/ hod. Tak si zvažte kde parkovat.   

Volný čas:
Samozřejmě, když přijedete do Tábora, tak neopomeňte navštívit Husitské muzeum, které nabízí různé další aktivity - http://www.husitskemuzeum.cz/

Na 2. dubna od 19,00 hodin je pro zájemce připravena "Ochutnávka 10 druhů vín ze soukromého vinohradu Hradil" - http://www.vinohradil.cz/
Akce se uskuteční v přilehlém Sezimově Ústí II, kam se dá dojet městskou hromadnou dopravou. Akce bude trvat cca 2 hodin, v příjemném prostředí za účasti majitele vinohradu, s jeho komentářem k jednotlivým druhům vín a jejich výrobě. Plně doporučujeme.

Pro děti a mládež ( a nejen pro ně:
V Táboře je řada zajímavých míst. Někdo může navštívit Muzea - Lega, Čokolády s ochutnávkou, Katakomby města, hradní bránu Kotnov, atd. Můžete si zasportovat - v bazénu, navštívit relaxační bazénové centrum pro skupinu, bowling, golf v restauraci u Drsů, atd. 

Můžete navštívit zajímavé restaurace - U dvou koček, Škochův dům, atd. 

Průběžné informace:
13. února 2015:
Opět změny ve startovní listině. Už máme zastoupeny 4 oddíly - Sokol Tábor, ŠACHklub Písek, Silon Sez. Ústí a samozřejmě naši hráči budou také. Průměr TOP 16 se blíží k elu 1800.

17. února 2015:
Rozhodčím turnaje bude pan Dr. Milan Durchan - rozhodčí FIDE. Turnaj TOP 16 jde na zápočet ela FIDE, a tak je podmínka mít rozhodčího s danou kvalifikací. 

Další novou podmínkou, o které jsme byli informováni je, že turnaje TOP 16 se mohou zúčastnit všichni hráči s elem FIDE nižším 2200. Je to dáno zvoleným tempem turnaje. Takže je nám líto, že nemůžeme přizvat do turnaje hráče s vyšším elem nad 2200.

7. března 2015:
Startovní listina se naplňuje. Průměr FIDE ela TOP 16 se přehoupl přes 1800 a věříme, že stále bude stoupat.  

13. března 2015:
Na základě přihlášek se stále mění turnaj TOP 16 - Kotnov. Jinak počet přihlášených se přehoupl přes 40 hráčů. Turnaj jistě bude pro děti nejen zpestřením velikonočních prázdnin, ale i možnost si uhrát další partie na elo ČR. Z TOP 16 nám vypadly všechny holky. Věřím, že se najdou některé, které si to s mužskou částí rozdají. Rovněž se už na ochutnávku vína přihlásilo 20 zájemců z řad hráčů i doprovodu. 

22. března 2015:
Příprava námi organizovaného turnaj s blíží do finále. K dnešnímu dni je přihlášeno 46 hráčů. Pavel Procházka se vzdal účasti v turnaji TOP 16 Kotnov a přenechal místo mladému Filipu Steinbauerovi, který se tím vrátil do turnaje Kotnov. I v turnaji Jordán, kromě jednoho hráče, mají všichni národní elo. 
Ochutnávka vína má už svůj plakátek a pouštíme na veřejnost. 
Kdo bude mít zájem náš turnaj hrát, od 23. března se lze přihlašovat jen do turnaje Jordán.

27. března 2015:
V turnaji Jordán proběhla změna, odhlásil se Jirka Severa (rodinné důvody), naopak přibyl další dobrá hráč Láďa Král z Týna nad Vltavou. Tento týden se provedla kontrola hracího sálu - osvětlení, bez závad. Jde o 1. kolo, kdy se bude dohrávat večer po setmění. Ochutnávka vína pro starší 18 let je účastníky turnaje a jiných beznadějně plná. 

1. dubna 2015
Komentář k průběhu turnaje:
Dnes byl zahájen v Táboře 1. ročník velikonočního turnaje pod názvem "O pohár Mistra Jana". Turnaj se hraje na Střelnici, kdysi se zde hrávaly šachové turnaje Táborské věže. Turnaj je rozdělen do dvou skupin.

Skupina TOP 16 pod názvem KOTNOV. Zde hraje 16 nejsilnějších hráčů podle FIDE ela. Z této skupiny se nám omluvil přímo v hrací místnosti Karel Šedivý (Spartak Soběslav) z pracovních důvodů. Skupinu se rozhodla (po odmítnutí jiných hráčů dle ela) hrát Lada Doležalová.

Skupina pro ostatní hráče pod názvem JORDÁN hraje nakonec 18 hráčů. Pro nemoc se omluvila řada hráčů např. Matyáš Hosnédl (u kterého je ohrožena i jeho účast na KP), Michal Včelák, Vašek Kořen atd. Katka Žilavá musela zastoupit na skautské akci atd. Přesto jsme s účastí spokojeni. 

Turnaj zahájil ředitel turnaje Mgr. Vladimír Doležal, přivítal se majitel restaurace Střelnice, představili jsme hlavního rozhodčího Dr. Milana Durchana a za pořadatele jsem já. 

Před zahájením turnaje proběhlo slavnostním předání ceny Talent roku 2014 pro sportovce z okresu Tábor. Cenu převzal David Hák.

Velice nás potěšila návštěva novinářky hned první den. Táborský deník napíše o turnaji článek. Zazněla zde i pěkná myšlenka, že turnaje se účastní talentovaná mládež (řada medailistů z M-ČR či Čech a bude tak konfrontace se staršíma hráči.  

První kolo: 
přineslo pro někoho překvapení v podobě výhry Kamily Němcové nad Marianem Krbúšikem či výhra Filipa Steinbauera nad Zdeňkem Strakou nebo remíza Jana Miesbauera s Marianem Petráňkem. Osobně nezastávám, že je to překvapení. Kamila i Filip jsou hráči s budoucností a začínají se prosazovat. V turnaji JORDÁN měl namále Pavel Procházka, který vyhrál nad Majdou Kořenovou, která se moc dlouho zřejmě ve vyhrané jezdcové koncovce zamyslela, až jí spadl čas.

Druhé kolo:
skupina TOP 16 už se nám zamotává. Honza Miesbauer nezvládl závěr partie s Filipem Steinbauerem, kde to spíše vypadalo na remízu. Ve skupině JORDÁN Majda zase prohrála na čas, opět vyhranou pozici. U mladších dětí se projevil spěch. Začaly se i partie mladých hráčů rozebírat.
Sál je pěkný, vyzdobený obrazy Tábora z počátku minulého století. Restaurace Střelnice je celá nekuřácká. Můžeme Vás než pozvat na příjemné posezení. 

Takto se tráví volný čas před dalším kolem: 

Třetí kolo: 
začalo 3. kolo. Vidíme pěkně ven, kde chumelí a není vidět na protější domy přes Tismenické údolí. Ideální počasí na šachový turnaj.
Turnaj JORDÁN - po 3. kole je v čele mládí. Zatím plný počet bodů má David Hák, Anička Tůmová a Jan Motalík. Majda odehrála špatnou partii, a tak jí malý Šimon porazil. Dobře zahrál Marek Malimánek a Láďa Král může být hodně rád za remízu. Favorit turnaje Pavel Procházka prohrál s Janem Motalíkem. 
V turnaji KOTNOV TOP 16 - je největším překvapením Filip Steinbauer. Jako jediný má plný počet bodů. Kamila Němcová opět získala další bod nad 6. nasazeným Lukášem Krchem. Lojza dal před chvilkou remis s Janem Mošničkou. V turnaji se to pěkně mele.  
    

Čtvrté kolo: 
Je tu "Velký pátek". Včera večer byla ochutnávka vína pro starší 18-ti let. Z ohlasů - akce se vydařila.
Dnes jsou opět zajímavé dvojice. Čeká se, zda Filip Steinbauer potvrdí udržení 1. místa, zda Lada získá první půlbod či bod a vůbec, jestli mladý hráči zaútočí na přední pozice - Honzové či Lukáš nebo holky.
V turnaji Jordán je to obdobné. ŠACHklubácké derby o první pozici Anička s Davidem, zda bude pokračovat překvapení v podobě Jana Motalíka. Tradiční derby mladých Vaška Měřínského a Marka Malimánka a zda Anežka konečně začne hrát pomalu.  


Páte kolo:
Kdo sleduje náš turnaj, má možnost vidět, jak se kterému hráči daří. V turnaji TOP 16 byly vidět zajímavé partie a zejména koncovky. Filip Steinbauer dal rychlou remízu, bál se, že dvojice střelců soupeře bude lepší než jeho dva jezdci. Karin porazila Zdeňka Straku ve věžové koncovce. Kamila údajně prohrála vyhranou partii (tvrdil její soupeř). Dlouho se rozebírala partie na 2. šachovnici. 
U skupiny JORDÁN, Anička je jediná, kdo zatím neztratil ani půlbod. V zahájení získala pěšce a v koncovce získala střelce. Poté pěšcem došla metodicky do skoro do dámy. David se vzdal. Byla to rovněž pěkná partie. Vaškovi Měřínskému k výhře nestačily ani postupně jdoucí 4 pěšci  do dámy. Asi nezná jaká je role pěšců. Anežka poprvé hrála pomalu. 
Začalo nám 5. kolo. Hráčům jsme rozdali dotazník spokojenosti a nízorů, aby nám ho do zítra vyplnili. Věříme, že se dozvíme, jaký to je - byl turnaj, jak vyhovoval termín, tempo atd. Opět v obou turnajích se potkávají zajímavé dvojice. Toto kolo svedlo do dvojice sestry Karin a Kamilu. Možná každý by mohl říci - rychlá "rodinná" remis, ale holky hrají dál.  
Turnaj navštěvují rodiče i hráči z blízkých oddílů. Milan Borkovec přišel s nápadem, že vydá článek k některým pozicím, které má možnost sledovat. Je zde často i se svým pejskem, který neumí štěkat, protože ještě ani jednou turnaj nevyrušil. Na turnaj přišli např. Franta Vaněk, Jirka Severa, Jirka Novák, a další.  

Šesté kolo:
Sledujete naše zpravodajství, to jsme rádi. Jistě víte, že dnes se budou po turnaji rozdávat ceny. Nejen pro 5 nej z každé kategorie - oni si rozdělí cenový finanční fond, ale odměníme i další hráče. Sami jste si jistě už zjistili, dle propozic, že dárek obdrží od nás nejstarší a nejmladší účastníci obou turnajů. Kdo jím je? To už můžeme prozradit, protože to není žádné tajemství.
V TOP 16 - KOTNOV:
Nejstarším účastníkem je: Josef PETR ročník 1946
Nejmladší účastnicí je: Karin NĚMCOVÁ ročník 2002
V turnaji JORDÁN: 
Nejstarším účastníkem je: Rudolf NOVÁK ročník 1951 
Nejmladším účastníkem je: Šimon TAJOVSKÝ ročník 2007 

Šesté kolo spěje do závěru. V turnaji TOP poslední kolo bude zajímavé. Vede Lojza Bartoš a za ním několik "vlčáků"se 4 body. Takže nic není rozhodnuto. V turnaji JORDÁN je o vítězce zřejmě rozhodnuto, přestože není ještě dohráno, má Anička stále plný počet bodů a David bojuje o remízu. 

Sedmé kolo:
Dle dohody hráčů začalo 7. kolo o hodinu dříve v 13,00 hod. Ve skupině JORDÁN je v 15,00 hod. rozhodnuto o 1. - 3. místě: turnaj vyhrála Anička Tůmová s 6 body před Ladislavem Krále s 5,5 body. Anička v rovnocenné pozici - koncovce nechala stát jezdce. David Hák tím končí na 3. místě. Kdo bude brát finanční cenu se rozhoduje v posledním zápase na 2. šachovnici mezi Duškem a Procházkou.
Turnaj TOP 16 stále probíhají ještě 4 partie, zejména na předních šachovnicích. Dějí se to divy. Lojza prohrál, Lukáš Dolanský vyhrál a vyhrála Lada na čas nad Kamilou. Takže máme skoro jasno v v pořadí. Turnaj by měl už vyhrát Jan Žilavý, před Janem Mošničkou a Lukášem Dolanským. Mají nejvíce bodů a pomocné hodnocení rozdílné, že ho asi jediná partie už neovlivní. V 15,30 hod turnaj TOP 16 končí. Na pořadí se nic nezměnilo. 
Ještě se hraje poslední partie v turnaji Jordán. Jde o to, zda Míla Dušek bude 4. 5. nebo 6. 

Jak hodnotím vystoupení našich hráčů:
Turnaj Kotnov
Lukáš Dolanský - sice nezačal dobře, ale celkové 3. místo paráda. Vnímáme, že měl nejnižší SB z první šestky, ale byl nasazený až 11., takže paráda.
Lada Doležalová - doplnila startovní listinu, když nikdo z účastníků turnaje JORDÁN po odstoupení Karla Šedivého těsně před losováním, nechtěl vstoupit na "horkou" půdu. Patří jí dík. Nakonec to pro ni dopadlo dobře. Neskončila poslední a polepšila si na elu. 

Turnaj JORDÁN:
Anička Tůmová a David Hák - to je bez komentáře. Výsledek jsem trochu čekal, přesněji řečeno, že mají na to být na "bedně". Velmi potěšil výsledkem Marek Malimánek, ale nepřesvědčil moc kvalitou hry. Petr Švanda a Jan Motalík zahráli na své možnosti. Zarážející bylo u Honzy, že po 3 kolech měl 3 body a pak nic. Poslední 2 partie nezvládl. Petr mohl mít min. o 0,5 bodu více. Největší zklamání je u Vaška Měřínského a Anežky Žilavé. Oba hráli zbrkle - zejména Anežka. To se musí radikálně změnit. U Vaška se k tomu přidává kvalita hry, k jeho tréninkovému procesu. Co je platné, že zná různé poučky ke hře, když je nedodržuje.