ŠACHklub Tábor

 

Zobrazit archív aktualit

TIP: Mezinárodní velikonoční turnaj 2019 - "O pohár Mistra Jana"

Kontrolní turnaj začátečníků

  • Místo konání akce: Tábor - klubovna ŠACHklubu
  • Datum konání akce: 26.06.2011
  • Začátek akce: 9,00 hod.
  • Konec akce: 14,00 hod.

Posledním kontrolním turnajem pro začátečníky - hráče 4.vt. a začátečníky se uskuteční v neděli 26. června 2011 od 9,00 hod. v naší klubovně na Sídlišti nad Lužnicí. Bude regulérní tempo na uhrání si vyšší vt.
 
26.06.2011
 
Dvě skupiny, tempo 2 x 15 minut, systém každý s každým a boj o vyšší výkonnostní třídy.
 
U začátečníků nejlepší a zejména vyrovnaný výkon předvedl Jaroslav Burian ze ŠACHklubu Č. Budějovice. Hrál klidně, využíval čas na přemýšlení. Dělal na mě nejlepší herní dojem.
2. místo Radek Šíma: rozhodně hru zpomaluje, což je dobré. Některé remízy byly zbytečné, ale úvody partií nutno zlepšit.
3. místo Erik Horský a Petr Lachout. Oby si zahráli o toto místo "smrtící bleskovku", kterou dokázal vyhrát Erik, i když prohrával na materiál. Erik získal některé půlbodíky díky přijatým remízám, které soupeři nemuseli přijímat. Hrál klidně ale prováděl řadu nepřesných tahů, kde ztrácel.
Petr Lachout  je náš talentík díky věku (na turnaji 2. nejmaldší). Hraje vcelku klidně, zatím má méně zkušeností, protože sehrál málo partií. Na partie se dokáže soustředit a hraje útočně. Potřebuje ještě vylepšit větší rozhled po šachovnici a více souhry figur, zejména při zapojení do útoku. Jeho hra se mi líbila.
5. místo Jan Kolář z Č. Budějovic. Byl u nás už podruhé a stále se zlepšuje. Má u partie klid, je soustředěný. Sice mu utekla 4. vt., ale to není podstatné. Až i on zlepší souhru figur a přijme trochu odvahy do ostřejších her, bude to hodně nebezpečný hráč.
6. místo Honzík Balcárek. Neměl dnes kolem sebe nikoho, kdo by ho strhnul k lumpárničkám, a tak se soustředil na partie. I on měl blízko uhrání si 4. vt., té se dočká až si bude více hlídat figurky a dívat se čím zase může hrozit on. Plánů bývá v partii více a ty se musí hledat. Přesto nehrál divoce a hned mu to svědčilo.
7. místo Michal Kováč (upovídaný). To ho vystihuje. zbytečně se u partie rozptyluje, sleduje vše kolem, ale na partie se nesoustředí. Až to změní, výsledky se dostaví. Rozhodně, ale hru pomalu zlepšuje. Už neodevzdával tak figurky jako v kroužku.
8. místo Marek Kováč, je herně lepší a klidnější než bratr, ale musí více sledovat soupeřovy tahy. Je vidět ale růst a zvyšující se zájem. Věřím, že má na to, bojovat příští sezónu o účast ve finále KP H10.
9. místo Velenek Kalina byl nejmaldším hráčem a bez bodu. Nejvíce přehlížel figurky.
 
V turnaji o 3. vt. jsme myslel, že se podaří někomu si ji uhrát. Kandidátů na ni bylo více - Petr Švanda, Míra Mareš, Vítek Růta, Pavel Motalík i Anička Tůmová. Suveréně do turnaje vstoupil právě Petr Švanda. Hned v úvodu porazil Aničku, ale jak suveréně začal, myslel si, že to spadne do klína samo. Nespadlo. Důkazem je i prohra s nejmaldším Martinem Jindou, který zatím na 3. vt. nemá, ale nelze ho podceňovat. Míra Mareš měl k 3.vt. nejblíže. V poslední partii mu stačila remíza. Kluci ale netaktizovali, ale bojovali. Míra prohrál a 3. vt. byla fuč. Pavel Motalík zase prohrál nečekaně s nebezpečným Tomášem Vaňkem, který se nesmí podceňovat. Blízko k 3. vt. měla i Anička, ale tempo hry nebylo pro ni stavěně. Já jsem viděl, jak měla poraženého Petra Švandu, pouze nezvolila rychlejší útok a Petr se ubránil, v partii s Tomášem Vaňkem zase měla vyhranou pešcovou koncovku, ale hrála pomalu a "spadla" na čas. Jediná velice dobře rozehrávala partie a plnila dobře strategii hry. Čas je ale proti ní. Martin Jinda a Štěpán Matějček zatím na vyšší vt. nemají, přesto se snažili.
Turnaje měly rozhodně úroveň a v září je zřejmě zopakujeme s delším časem.         

Přílohy dokumentu